Powrót

Stowarzyszenie Wielkopolskie Centrum Chopinowskie - Antonin
w Ostrowie Wielkopolskim,
Impresariat Muzyczny Danuty Mrugalskiej w Poznaniu


zapraszają na

  RECENZJA Z FESTIWALU
tekst - Adam Olaf Gibowski, zdjęcia Mariusz Forecki
Muzyka pełna żalu i cierpienia, a przy tym świeża i nowoczesna. Znakomite połączenie tradycji i awangardy. Taka jest "Skarga Jerozolimy" Zygmunta Koniecznego, której prawykonanie odbyło się w Ostrowie Wielkopolskim w Wielki Czwartek.   (więcej>>)
 
14. Festiwal Wielkanocny CIEMNA JUTRZNIA



    Wielka Środa, 1 kwietnia 2015, godz. 19:30
Kościół pw. św. Pawła Apostoła (ul. Paderewskiego)

Dorota Całek - sopran
Adam Podskarbi - fortepian
Kwartet wokalny ALTER EGO
Regina Plewa-Gad - sopran, Magdalena Kajewska - alt, Małgorzata Graf - alt, Magdalena Nowicka - alt
Karol Kopiec - organy
Saxodeon
Robert Matuszewski - saksofon, Piotr Słociński - akordeon

Cezary Janiszewski - prowadzenie

Zorganizowano ze środków:
Funduszu Grantowego Dobrego Sąsiedztwa dla Ostrowa Wielkopolskiego oraz własnych

Patronat medialny:
Telewizja Kablowa Pro-ART, Gazeta Ostrowska

Dobrodzieje festiwalu:

Janina Maślińska Duże Centrum Kwiatowe Wioletta, Świece dostarczyła Firma Lumen 1852



W programie:


Giovanni Battista Pergolesi (1710 - 1736)
  - Stabat Mater
      I Stabat Mater dolorosa
      V Quis est homo, qui non fleret
      VI Vidit suum dulcem natum
      VII Eia, Mater, fons amoris
      IX Sancta Mater, istud agas
      XII Quando corpus morietur - Amen
                                                Kwartet Wokalny Alter Ego
                                                Karol Kopiec - organy

Feliks Rączkowski (1906 -1989)
  - Kyrie
  - Ach, mój Jezu
Marian Sawa (1937- 2005)
  - Stała Matka Boleściwa
Romuald Twardowski (*1930)
  - Okaż mi Boże miłosierdzie swoje
  - Królu w koronie z ciernia
Paweł Łukaszewski (*1968)
  - LuctusMariae:
      cz. 1- CrucifixiMaterChristi ,
      cz.2.- Nam amicidissipati,
      cz. 3- Non Te terrentimprobantes,
      cz.4-Rubrosanguine ,
      cz.5- Spectatadhucibistantem
Marcin T. Łukaszewski(*1972)
  - Converte me, Domine ad Te

                                                Dorota Całek - sopran,
                                                Adam Podskarbi - fortepian

Johann Sebastian Bach (1685 - 1750)
  - Sicilienne
Leonardo Vinci (1690 - 1734)
  - Adagio i Largo z Sonaty nr 1
Eugene Bozza (1905 - 1991)
  - Aria
Sergiej Rachmaninow (1873 - 1943)
  - Vocalise op.34 nr 14
Wiaczesław Siemionov   - Sewdana

                                                SAXODEON




Stowarzyszenie organizuje w kościołach ostrowskich (od 2002 roku) wspólnie z Impresariatem Danuty Mrugalskiej z Poznania) Ogólnopolskie Festiwale Wielkanocne CIEMNA JUTRZNIA. Projekt ten artystycznie trwale wpisał się do kalendarza muzycznych przedsięwzięć. www.jutrznia.art.pl oraz www.chopin-antonin.pl

Ciemne Jutrznie - tak tradycyjnie nazywa się nabożeństwa celebrowane w czasie Triduum Paschalnego ( Wielki Czwartek, Piątek i Sobota), a odprawiane w kościołach późnym wieczorem, poczynając od Wielkiej Środy, w wigilię każdego świętego dnia.
Zwyczaj odprawiania Ciemnej Jutrzni powstał w Galii. W Rzymie znano ją od XII wieku i odprawiano przed wschodem słońca lub po północy.
Jutrznia, dawne Laudes, jest więc wyraźnie określona jako modlitwa poranna. Czy więc może być antycypowana jako Ciemna Jutrznia już wieczorem poprzedniego dnia? Przeważa opinia, że wprawdzie Jutrznia powinna mieć swoje miejsce o brzasku, to jednak w określonych i wyjątkowych okolicznościach pora jej odprawiania może ulec zmianie. Kierując się mądrością i wieloletnią praktyką kościoła, należy wyjść naprzeciw oczekiwaniu wiernych, których obecność, w tych dniach w kościele, jest możliwa dopiero późnym wieczorem.
Od 1600 roku, zgodnie z ceremoniałem biskupim, Ciemną Jutrznię rozpoczynano w środę o godzinie dwudziestej pierwszej, przy blasku piętnastu świec. Ciemne Jutrznie wykorzystują biblijne lamentacje Jeremiasza i responsoria (teksty z Ewangelii i Starego Testamentu) oraz psalmy i antyfony. Skąd w nabożeństwach jutrzniowych tyle cierpienia, tyle płaczu? Nad kim ten lament? Nad Synem Człowieczym, pojmanym i skazanym na śmierć? Tak, ale trzeba pamiętać również o słowach Jezusa niosącego krzyż :"Córki jerozolimskie, nie płaczcie nade mną; płaczcie raczej nad sobą i waszymi dziećmi Nieszczęścia opisane w trenach, psalmach i innych utworach pasyjnych, wskazują na nieskończony bezmiar cierpienia człowieka, który odszedł od Boga; są też wezwaniem do nawrócenia i nadzieją na zbawienie. Jutrznie, bowiem, to misterium odkupienia podczas, których rozważamy treści zapisane przez proroków; rozważamy przekaz Ewangelii.
Obrzęd Ciemnej Jutrzni, ewoluujący przez wieki, ukazuje swoją wartość dopiero po głębszej analizie zawartych treści. To one dopiero, podane w symbolicznej oprawie, opatrzone piękną muzyką i wykonawczą wrażliwością doprowadzają wiernych na spotkanie ze Zbawicielem.
Niechaj słowa i dźwięki tegorocznych koncertów staną się duchową strawą dla wiernych, przygotowanych przez Wielki Post, na spotkanie ze Zmartwychwstałym Panem.

oprac. D. Mrugalska

Bibliografia:

* ks. Bp. Wacław Świerzawski, wyd. Instytut Liturgiczny im. bł. Michała Giedroycia, Kraków 1991
* Jadwiżanki Wawelskie - Czytelnia, Ciemna Jutrznia, Kraków
* Błażej Matusiak OP. Wykład "Chorał wczoraj", Kraków 2007
* ks. Mirosław Czyż, "Ewangelik" Katowice 2005, nr 1






DOROTA CAŁEK
Absolwentka Wydziału Wokalno- Aktorskiego Akademii Muzycznej im. F. Chopina (obecnie Uniwersytet Muzyczny) w Warszawie oraz Podyplomowych Studiów Logopedii na Akademii Pedagogiki Specjalnej im. M. Grzegorzewskiej w Warszawie. Doktor sztuk muzycznych w dyscyplinie wokalistyka.
Wieloletnia solistka Warszawskiej Opery Kameralnej, w której wykonywała partie w operach m. in. C. Monteverdiego, G. Rossiniego, L. Janačka. Wraz z zespołem tego teatru występowała w Niemczech, Francji, Szwajcarii, Rosji i Libanie. Współpracowała także z Teatrem Roma w Warszawie i Operą Bałtycką w Gdańsku. Śpiewaczka wykonuje również repertuar oratoryjny, a przede wszystkim pieśniarski.
Pracuje na stanowisku adiunkta na Wydziale Pedagogiczno- Artystycznym w Kaliszu Uniwersytetu im. A. Mickiewicza w Poznaniu, gdzie uczy emisji głosu na kierunku Edukacji Artystycznej w zakresie Sztuki Muzycznej, a także na Uniwersytecie Warszawskim, gdzie prowadzi zajęcia emisji głosu dla specjalności nauczycielskiej.

ADAM PODSKARBI
Urodził się w Ostrowie Wielkopolskim. Studia pianistyczne ukończył w 1998 roku w Akademii Muzycznej w Poznaniu na wydziale instrumentalnym, w klasie fortepianu.
W 2001 roku ukończył Podyplomowe Studia Mistrzowskie w Akademii Muzycznej w Łodzi. Rok później uzyskuje doktorat w dziedzinie sztuki pianistycznej.
W roku 2002 za szczególne osiągnięcia artystyczne otrzymał nagrodę Prezydenta Miasta Ostrowa Wielkopolskiego.
Jest zaangażowany w pracę dydaktyczną w Uniwersytecie Adama Mickiewicza w Poznaniu na Wydziale Pedagogiczno - Artystycznym w Kaliszu. Jest również pedagogiem Zespołu Szkół Muzycznych im. Krzysztofa Komedy Trzcińskiego w Ostrowie Wlkp, jest członkiem Wielkopolskiego Centrum Chopinowskiego. Prowadzi szeroką działalność artystyczną: jako solista koncertował między innymi w Szanghaju, Pekinie, Hamm, Xian, Tianjin, Harbin; występuje również jako kameralista.
W 2010 został uhonorowany medalem Zasłużony dla kultury polskiej nadanym przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego Rzeczpospolitej Polskiej.
W 2014 roku ukazała się jego płyta audio cd na fortepian solo z twórczością F. Chopina oraz M. Musorgskiego

DUET SAXODEON utworzony przez Roberta Matuszewskiego i Piotra Słocińskiego rozpoczął swoją działalność we wrześniu 2008 roku biorąc udział w koncercie z okazji zakończenia Ogólnopolskiego Rajdu "Jesień Chopinowska" w Antoninie. Inspiracją do powstania tego zespołu były wspólne fascynacje obu muzyków kompozycjami Astora Piazzolli i Pedro Ituralde. Rzadko spotykane połączenie w muzyce klasycznej saksofonu i akordeonu dało ciekawe brzmienie, ponieważ oba instrumenty stapiają się kolorystycznie tworząc atrakcyjne dla ucha współbrzmienia.
W swojej działalności duet wystąpił min.: na Ogólnopolskim Sympozjum Saksofonowym w Wolsztynie" (kwiecień 2009), koncert towarzyszący wernisażowi studentów Akademii Sztuk Pięknych z Poznania w Nowym Tomyślu (czerwiec 2009), udział w Festiwalu Muzyki Klasycznej " Pałucka Wiosna Muzyczna" w Wągrowcu (czerwiec 2009), Koncert specjalny z okazji Dnia Animatora i Pracownika Kultury Miasta Ostrowa Wielkopolskiego (również czerwiec 2009 , Międzynarodowy Festiwal saksofonowy w Szczecinie 2010).

PIOTR SŁOCIŃSKI rozpoczął edukację muzyczną w latach 1975-78 w Państwowej Szkole Muzycznej I stopnia w Ostrowie Wlkp. Od 1978 do 1989 we Wrocławiu - najpierw cztery lata w Liceum Muzycznym im. K. Szymanowskiego, a następnie w Akademii Muzycznej im. K. Lipińskiego w klasie akordeonu ad. Ireneusza Wróbla. W 1981 zajął I miejsce na Ogólnopolskim Konkursie Akordeonowym w Międzyrzeczu. W latach 1985 - 94 grał w Trio Akordeonowym HARMONIA VIVA. W 1990 zespół ten nagrał płytę dla wytwórni Rec-Rec w Zurichu i odbył trasę koncertową po Europie Zachodniej. W 1991 HARMONIA VIVA wzięła udział w Festiwalu Muzyki Aktualnej w Victoriaville w Kanadzie. W tym samym roku zespół zdobył III nagrodę na Konkursie Akordeonowym w Castelfidardo.
. Udział w nagraniach: 1993 do filmu J.Jakuba Kolskiego -"Pograbek", 1996 do filmu J.Jakuba Kolskiego - "Szabla od Komendanta", 1997 do filmu dokumentalnego Krzysztofa Pulkowskiego - "Lwy Westerplatte", 2003 do filmu Jacka Filipiaka - "Zerwany", 1991.
W latach 1996 - 2000 współpracował z Teatrem Cinema. W sezonach 2005 i 2006 udział w recitalu Marty Zięby, aktorki Teatru Dramatycznego w Wałbrzychu. W 2006 wraz z Martą Ziębą udział w Przeglądzie Piosenki Aktorskiej we Wrocławiu. Od września 1990 prowadzi klasę akordeonu w Zespole Szkół Muzyczych im. K. Komedy-Trzcińskiego w Ostrowie Wielkopolskim. Od września 2008 roku występuje w duecie "Saxodeon" z Robertem Matuszewskim.

ROBERT MATUSZEWSKI
Studiował grę na saksofonie we Wrocławskiej Akademii Muzycznej w klasie prof. Mieczysława Stachury. Ma na swoim koncie szereg nagrań dla TVP oraz Polskiego Radia.
Jest inicjatorem Warsztatów Saksofonowych na które zaprasza znakomitych saksofonistów min. Dariusza Samóla, Lawrence Gwozdz'a z USA. Przez wiele lat członek Akademickiego Big-Bandu Aleksandra Mazura. Solista - instrumentalista - zapraszany przez filharmonie w Kaliszu, Opolu , Wrocławiu.
Brał udział min. w Konfrontacjach Chopinowskich w Antoninie , III Międzynarodowym Festiwalu Saksofonowym w Szczecinie, koncertach Na Zamku w Oleśnicy, współpracuje z kompozytorem Jackiem Sobierajem z Kanady, który powierzył mu prawykonanie najnowszych kompozycji na IV Międzynarodowym Festiwalu Saksofonowym - Szczecin 2005.
Poza obszarem muzyki klasycznej muzyk czuje się swobodnie w stylistykach jazzowych. Brał udział w kilku edycjach Jazz nad Odrą współpracując z czołowymi muzykami sceny jazzowej (Henryk Miskiewicz , Piotr Kałużny, Maciej Sikała). Prowadzi Big-Band odnoszący znaczące sukcesy (II miejsce na Ogólnopolskim festiwalu big - bandów w Nowym Tomyślu - 2004, Grand Prix Nowy Tomyśl 2005, I miejsce w Decinie (Czechy) na Międzynarodowym Konkursie, Grand Prix Nowy Tomyśl 2008).
Obecnie pedagog i jednocześnie dyrektor Zespołu Szkół Muzycznych im. Krzysztofa Komedy Trzcińskiego w Ostrowie Wielkopolskim

ALTER EGO
Muzyka wśród innych sztuk pięknych jest właśnie tą siłą, której przeznaczeniem jest budzić drzemiące w każdej duszy ludzkiej tęsknoty. Miłość do muzyki połączyła cztery kobiety z Ostrowa Wielkopolskiego, w których od lat istniała ogromna potrzeba śpiewania. Początkowo niepewnie, bojąc się czy to nie za późno na kształcenie głosu śpiewały we własnym gronie, nie planując występów przed publicznością. Nazwały swój kwartet Alter Ego, bo trochę tak się czują w roli muzyków - zawodowo nie związane z tą profesją: w składzie dwóch pedagogów specjalnych, kustosz ostrowskiej biblioteki oraz inżynier budownictwa. Radość ze wspólnego śpiewania była ogromna i pewnie nadal robiłyby to w zaciszu własnych domów gdyby nie przypadek. Poproszono je o zaśpiewanie jednego utworu na koncercie jubileuszowym chóru Lira. Odważyły się, pokonały tremę i zostały bardzo ciepło przyjęte. Muzykują więc dalej licząc na wyrozumiałość słuchaczy i wierząc, że wyrażane przez nie emocje przesłonią niedoskonałości warsztatu wokalnego. Zespół powstał w 2013 roku i tworzą go: Regina Plewa-Gad sopran oraz alty - Małgorzata Graf, Magdalena Nowicka, Magdalena Kajewska. Akompaniamentem wspiera kwartet Karol Kopiec.

KAROL KOPIEC
Swoją edukację muzyczną rozpoczął w wieku 10 lat w ognisku muzycznym. W latach 1990-1994 uczęszczał do Państwowej Szkoły Muzycznej I st. w Ostrowie Wielkopolskim w klasie wiolonczeli. W latach 1995-1999 był słuchaczem Diecezjalnego Studium Organistowskiego im. św. Cecylii w Kaliszu. Ukończył studia magisterskie na Uniwersytecie im Adama Mickiewicza w Poznaniu na Wydziale Pedagogiczno-Artystycznym w Kaliszu. Od 2002 roku jest organistą parafii Konkatedralnej pw. św. Stanisława BM w Ostrowie Wielkopolskim. Bierze czynny udział w przedsięwzięciach artystycznych Miasta Ostrowa.








    Wielki Czwartek 2 kwietnia 2015 , 20.00,
Kościół p.w. NMP Królowej Polski (ul. Królowej Jadwigi)

Prezydent Miasta Ostrowa Wielkopolskiego
zaprasza na

Koncert specjalny muzyki pasyjnej
SKARGA JEROZOLIMY Zygmunta Koniecznego
[prawykonanie]

W programie:
Wstęp
Jam człowiek
Do matek swoich mówiły
Płaczę wśród nocy
Jak Cię pocieszyć
Wzywałem swoich przyjaciół
Jerozolima ciężko zgrzeszyła

Wykonawcy:
Kapela Jazdowska
Darius Stabinskas - sopranowa viola da gamba, Mateusz Kowalski - tenorowa viola da gamba, Paweł Zalewski - basowa viola da gamba, Justyna Rekść-Raubo - basowa viola da gamba, kierownictwo artystyczne, Joanna Lewandowska - śpiew

Jan Korwin Kochanowski - słowo

Produkcja
Wydział Kultury i Sztuki Urzędu Miejskiego w Ostrowie Wielkopolskim, Ostrowskie Centrum Kultury






ZYGMUNT KONIECZNY
W latach 1956-1962 studiował kompozycję u Stanisława Wiechowicza w Państwowej Wyższej Szkole Muzycznej w Krakowie. Zadebiutował 1959 w krakowskim kabarecie Piwnica pod Baranami, z którym silnie związany był do 1967; skomponował wówczas wiele piosenek dla wykonawców Piwnicy, zwłaszcza dla Ewy Demarczyk, z którą współpracował od 1962. Jako kompozytor muzyki teatralnej zadebiutował Konieczny w 1959 muzyką do sztuki Arthura Millera Widok z mostu (w reżyserii Jerzego Grzegorzewskiego). Od 1963 nieformalnie związany z Teatrem Starym w Krakowie współpracował z wieloma najwybitniejszymi polskimi reżyserami. Konieczny komponuje również muzykę do filmów fabularnych, krótkometrażowych i animacji. Jest laureatem wielu nagród za piosenki, muzykę sceniczną i filmową. Prowadzi seminarium z muzyki teatralnej i filmowej w PWST w Krakowie. Jego muzykę można usłyszeć w filmach Jana Jakuba Kolskiego, między innymi Pornografia i Jasminum.
Odznaczony Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski (2012), którym udekorowano go 11 listopada 2012.

DARIUS STABINSKAS
Urodzony 14.01.1966 r. w Wilnie. Studiował grę na wiolonczeli u R. Armonasa w Akademii Muzycznej w Wilnie oraz na violi da gamba z R. Giniego w Mediolanie. Brał również udział w kursach A. Kinga (Wielka Brytania), A. Hartingera (Austria), R. Alessandriniego, D. Fratelliego i E. Bellotti (Włochy). Artysta współpracował z europejskimi zespołami muzyki dawnej w ramach wielu międzynarodowych projektów. W 1994 roku wraz z Robertasem Bliškevičiusem założył Orkiestrę Kameralną w Wilnie (obecnie Orkiestra Św. Krzysztofa), a w 1998 kwartet smyczkowy "Chordos". Prowadzi zespół Brevis Consort oraz Baltic Baroque Orchestra i Ensemble zapraszając litewskich, łotewskich, estońskich, polskich, niemieckich i włoskich artystów. Darius Stabinskas opracował muzykologicznie i instrumentalnie wiele utworów, kładąc szczególny nacisk na kulturalne dziedzictwo historyczne Litwy. Artysta prowadząc unikalną na Litwie działalność artystyczno-animatorską przywrócił do życia zapomniane lub zupełnie nieznane utwory. W roku 2003 r. zainicjował festiwal muzyki Banchetto Musicale, a od roku 2006 jest jego Dyrektorem artystycznym.

MATEUSZ KOWALSKI
Urodzony 31.05.1980 r. w Krakowie. Violę da gamba studiował w Krakowskim Konserwatorium im. W. Lutosławskiego w klasie Kazimierza Pyzika oraz w Akademii Muzycznej w Krakowie u Marcina Zalewskiego. W 2009 roku uzyskał w tej uczelni dyplom z wyróżnieniem. Spędził również rok doskonaląc swoje umiejętności w Królewskim Konserwatorium w Hadze, kształcąc się u boku Philippe'a Pierlot i Rainer'a Zipperling. Uczestniczył w kursach i lekcjach gambowych prowadzonych przez takich muzyków jak Paulo Pandolfo, Marianne Muller, Petr Wagner, Christine Plubeau oraz w projektach orkiestrowych pod kierunkiem Jacques'a Ogg i Manfredo Cordes. Jako solista (Pasja wg św. Mateusza J.S. Bach) i kameralista występuje w kraju i zagranicą (Włochy, Hiszpania, Andora, Holandia - seria koncertów "fringe" Festiwalu Muzyki Dawnej w Utrechcie, Niemcy, Litwa, Republika Czeska, Mołdawia, Rumunia, Słowenia - Festival Brezice). Jest stałym członkiem specjalizującego się w muzyce Renesansu zespołu Floripari, którego siedzibą jest Zamek Królewski na Wawelu. Występuje również w kilku innych formacjach muzyki dawnej w Polsce - Consortium Sedinum, Camerata Cracovia, oraz w międzynarodowym zespole Ensemble Barocum, którego jest jednym z członków założycieli. Współpracuje również z Baletem Dworskim Cracovia Danza oraz zespołem Capella Cracoviensis. Bierze udział w programach edukacyjnych organizowanych przez Krakowską Filharmonię. Prowadzi wokalny zespół Perfugium, którego głównym polem zainteresowań jest religijna muzyka dawnych epok oraz tradycyjne pieśni Kościoła w Polsce. Z zespołem tym wydał pięć płyty CD. Współpracuje z Dominikańskim Ośrodkiem Liturgicznym biorąc udział w nagraniach i prowadząc warsztaty muzyki liturgicznej. Przez kilka lat był c złonkiem Bractwa Lutni z Dworu na Wysokiej, wokalnej grupy prowadzonej przez lutnistę Antoniego Pilcha. Z zespołem tym wziął udział w wielu prestiżowych koncertach i występach: Festiwal d'Ile de France (w ramach Roku Polskiego we Francji), Septembre Musical de l'Orne, reprezentacja Województwa Małopolskiego na wystawie Expo Hanower' 2000, koncerty na zaproszenie Konsulatu Polskiego w Barcelonie, trzykrotny udział w Festiwalu Trialogos w Tallinie (tam m.in. wspólne występy z estońskim zespołem Linnamusikud oraz Sirin z Moskwy), koncert z udziałem trębacza Tomasza Stańki (połączenie polskiej pieśni pasyjnej z jazzową improwizacją).

PAWEŁ ZALEWSKI
Grę na violi da gamba studiował u Marcina Zalewskiego, Petra Wagnera i Kazimierza Pyzika na Akademii Muzycznej w Krakowie i Akademii Muzycznej im. K. Lipińskiego we Wrocławiu. Doskonalił się również na kursach mistrzowskich i lekcjach prywatnych z takimi profesorami jak: M. Caudle, B. Hoffman, J. ter Linden, J. Manson, J. Meder, P. Pandolfo. Paweł Zalewski współpracuje z wieloma zespołami muzyki dawnej (m.in. Ars Nova, Canor Anticus, Ars Cantus, Capella Cracoviensis, Collegio di Musica Sacra, Concerto Pollacco, Diletto, Narol Baroque, Orkiestra Złotego Wieku, Sabionetta,Tempus). Występował z tymi zespołami na festiwalach i koncertach w Polsce i w Europie (Ausrtia, Cypr, Czechy, Grecja, Niemcy). Wziął udział w nagraniu sześciu płyt z muzyką dawną. Oprócz gry na violi da gamba Paweł Zalewski zajmuje się innymi gatunkami muzyki. Jako gitarzysta, gambista, wokalista i kompozytor wziął udział w nagraniu czterech płyt z muzyką rozrywkową.

JUSTYNA REKŚĆ-RAUBO
Urodzona 8.01.1971 w Warszawie. Jest laureatką II nagrody i Wyróżnienia na II Warszawskim Konkursie Wiolonczelowym w 1989 roku. Ukończyła warszawską Akademię Muzyczną im. F. Chopina w klasie A. Zielińskiego. Doskonaliła swe umiejętności biorąc udział w licznych kursach i zajęciach mistrzowskich u wybitnych artystów i pedagogów takich jak: K. Michalik, Wł. Kłosiewicz, M. Sadlo, M. Leonhardt, T. Kühne, J. ter Linden oraz M. Caudle. Od 1995 roku występuje w zespole "Musicae Antiquae Collegium Varsoviense" pod kierunkiem Wł. Kłosiewicza w Warszawskiej Operze Kameralnej, specjalizując się w wykonawstwie basso continuo. Współpracuje także z zespołami prowadzonymi m.in. przez A. Sapiechę, L. Stawarz, T. Adamusa, A. Tomczyka, M. Toporowskiego oraz D. Stabinskasa. Jej muzyczne zainteresowania sięgają także muzyki nowej. Jako członek zespołu NONSTROM zajmującego się wykonawstwem muzyki współczesnej, założonego przez Pawła Mykietyna brała udział w prawykonaniach wielu utworów napisanych specjalnie dla zespołu, była także nominowana do nagrody "Paszport POLITYKI" oraz została laureatką IV Międzynarodowego Konkursu Młodej Kultury w Düsseldorfie. W wyniku zainteresowania zagadnieniem percepcji muzyki dawnej i współczesnej Justyna Rekść-Raubo zainicjowała byt "Kapeli Jazdowskiej" związanej z Zamkiem Ujazdowskim w Warszawie. Dokonała nagrań archiwalnych dla PR i TV oraz płytowych. Z jej inicjatywy odbyło się wiele wydarzeń muzycznych. Do najważniejszych należy zaliczyć zainicjowanie wraz z Markiem Mosiem festiwalu "LETNIA FILHARMONIA aukso", organizowanego od 15 lat na Suwalszczyźnie.