............................................................................................................................................................................................
 
XXVIII Międzynarodowy Festiwal
CHOPIN W BARWACH JESIENI
Antonin 2009
 
  11,17 - 20/09, 25/10 2009  
Stowarzyszenie "Wielkopolskie Centrum Chopinowskie - Antonin" w Ostrowie Wielkopolskim
............................................................................................................................................................................................
(Powrót)
............................KONCERT z DNIA 17 WRZEŚNIA, godz. 19:00, PROGRAM oraz WYKONAWCY..............................

                                Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Dolnośląskiej
Orkiestra Symfoniczna Filharmonii DolnoŚląskiejPowstała w 1964 r. z inicjatywy Stefana Strahla i nauczycieli Państwowej Szkoły Muzycznej.
        Początki działalności Społecznej Orkiestry Symfonicznej w Jeleniej Górze nie należały do łatwych, lecz energia oraz zapał dyrygenta i muzyków zaczęły z czasem procentować, chociażby organizacją od 1967 roku Festiwalu Społecznych Orkiestr Symfonicznych. Orkiestra w swoich zamierzeniach miała wypełniać lukę, jaka istniała w mniejszych ośrodkach takich, jak Jelenia Góra, gdzie brak było filharmonii, a zespoły z dużych miast docierały rzadko. Orkiestra popularyzowała i upowszechniała muzykę w miarę swoich możliwoŚci wykonawczych.
        W 1970 roku orkiestra otrzymała w nieodpłatne użytkowanie, na czas nieokreślony, teren z przeznaczeniem na salę koncertową. Uroczystość otwarcia odbyła się 1 marca 1974 i zbiegła się w czasie z 10- leciem pracy artystycznej Jeleniogórskiej Orkiestry Symfonicznej.
        W 1976 roku Orkiestra Jeleniogórska w uznaniu osiągniętego poziomu otrzymała status Państwowej Orkiestry Symfonicznej, której dyrektorem i kierownikiem artystycznym został Stefan Strahl.
Po odejściu Dyrektora Stefana Strahla orkiestra pracowała pod artystycznym kierownictwem wielu wybitnych artystów - Tadeusza Wicherka, Roberta Satanowskiego, Andrzeja Chorosińskiego. Natomiast dyrektorem naczelnym została Zuzanna Dziedzic, która sprawuje tę funkcję od 1990 roku. Dyrektorem artystycznym Filharmonii od 2006 roku do czerwca 2008 był Pan Jerzy Swoboda.


                                                     Wojciech Rodek
Wojciecj RodekUrodził się w 1977 roku w Brzegu. Od ósmego roku życia kształcił się w grze fortepianowej w PSM I st. w Namysłowie i PSM II st. we Wrocławiu. W 2003 roku ukończył z wyróżnieniem studia dyrygenckie w klasie prof. Marka Pijarowskiego w Akademii Muzycznej we Wrocławiu. W 2007 roku uzyskał na tej uczelni tytuł doktora sztuki muzycznej. Ukończył ponadto Filologię Słowiańską na Uniwersytecie Wrocławskim Był stypendystą Uniwersytetu w Petersburgu i Instytutu im. Aleksandra Puszkina w Moskwie.
        W 2002 r. zdobył II nagrodę na III Ogólnopolskim Przeglądzie Młodych Dyrygentów im. Witolda Lutosławskiego w Białymstoku. W 2003 roku został półfinalistą VII Międzynarodowego Konkursu Dyrygentów im. Grzegorza Fitelberga w Katowicach. W 2005 roku wygrał konkurs na stanowisko asystenta Antoniego Wita w Filharmonii Narodowej. Funkcję tę pełnił w latach 2005-2007.
        Brał udział w kursach dyrygenckich prowadzonych przez Marka Tracza, Gabriela Chmurę, Kurta Masura. Przygotowywał orkiestry dla wybitnych dyrygentów: Kurta Masura, Antoniego Wita, Stanisława Skrowaczewskiego, Krzysztofa Pendereckiego, Jerzego Maksymiuka, Marca Minkowskiego.
        Jako dyrygent debiutował w 2000 roku z Orkiestrą Symfoniczną Akademii Muzycznej we Wrocławiu. Dyrygował wieloma polskimi orkiestrami: Orkiestrą Filharmonii Narodowej w Warszawie, Orkiestrą Kameralną Filharmonii Narodowej, Orkiestrą Sinfonia Varsovia, Narodową Orkiestrą Polskiego Radia w Katowicach, Orkiestrą Polskiej Filharmonii Bałtyckiej, Orkiestrą Filharmonii Białostockiej, Orkiestrą Filharmonii Świętokrzyskiej, Orkiestrą Filharmonii Lubelskiej, Orkiestrą Filharmonii Łódzkiej, Płocką Orkiestrą Symfoniczną, Orkiestrą Filharmonii Rzeszowskiej, Orkiestrą Filharmonii Śląskiej, Orkiestrą Filharmonii Wrocławskiej, Orkiestrą Kameralną "Leopoldinum", Orkiestrą Kameralną w Łomży.
        Obok repertuaru symfonicznego ważne miejsce w jego działalności zajmuje opera. Jest dyrygentem zespołu "Opera Polska", z którym występuje w Europie Zachodniej dyrygując operami Mozarta i Verdiego m.in. w Bazylei, Bernie (Casino), St. Gallen (Tonhalle), Bremie (Glocke), Bielefeld, Dreźnie (Kulturpalast), Freiburgu (Konzerthaus), Hamburgu (Musikhalle), Hannoverze (Theater am Aegi), Lipsku (Gewandhaus), Monachium (Philharmonie am Gasteig), Norymberdze (Meistersingerhalle), Saarbrücken (Kongreshalle), Stuttgarcie (Beethovensaal). Prowadził również spektakle w Teatrze Muzycznym "Capitol" we Wrocławiu m.in. "Zemstę Nietoperza" J. Straussa, "Ptasznika z Tyrolu" C. Zellera, "West Side Story" L. Bernsteina. Współpracuje z Operetką Dolnośląską. W 2004 roku wraz z zespołem Gdańskiej Opery Kameralnej przygotował premierę opery W. A. Mozarta "Apollo i Hiacynt" dla Theatre Montansier w Wersalu, w ramach sezonu "Nowa Polska" we Francji. W 2005 roku kierował premierą musicalu "My Fair Lady" z okazji jubileuszu pięćdziesięciolecia Teatru Muzycznego we Wrocławiu oraz przygotował premierę opery Brittena "The Little Sweep" dla Międzynarodowego Festiwalu "Wratislavia Cantans". W 2006 r. Wraz z Ingolfem Wunderem i Orkiestrą Filharmonii Narodowej przedstawił po raz pierwszy Koncert fortepianowy e-moll F. Chopina w nowej redakcji Wydania Narodowego. W styczniu 2007 roku wystąpił podczas trzech wieczorów w sali Konzerthausu w Wiedniu z zespołem Opera Polska, w cyklu Stimmen der Welt. W październiku 2007 roku wraz z Chórem i Orkiestrą Filharmonii Narodowej dokonał nagrania płytowego VII symfonii Angela Illarramendi. W styczniu 2008 roku debiutował z Operą Polską w słynnej Sali Grosses Festspielhaus w Salzburgu. W kwietniu bieżącego roku odbył tournee z zespołem Opery Polskiej po Niemczech dyrygując "Czarodziejskim fletem" Mozarta w międzynarodowej obsadzie solistów z m.in Deborah Sasson, Guntherem Emmerlichem, Christianem Tschelebiewem, Robertem Schwartsem.


                                                     Aleksander Dubach
Aleksander DubachSkrzypek szwajcarski, wychowanek takich pedagogów jak: Yehudi Menuhin, Joseph Szigeti, Ulrich Lehmann, Salvatore Accardo, Natan Milstein. W uznaniu niezwykłych zdolności otrzymał honorowy tytuł Akademii Muzycznej Conservatoire de Fribourg. Mając zaledwie 19 lat objął stanowisko koncertmistrza w słynnej Tonnhalle Zurych. Jest jednym z dwóch wykonawców na świecie posiadających w swoim dorobku komplet sześciu koncertów N. Paganiniego, nagranych z Orchestre Philharmonique do Monte Carlo.
        Zdobywał nagrody w międzynarodowych konkursach we Freiburgu (Niemcy), Vercelli (Włochy), zwyciężył w konkursie Rodolio Lipizer w Gorizia. Od roku 2005 stale współpracuje z Sinusquartett.


                                                     Daniel Wnukowski
Daniel WnukowskiDaniela Wnukowskiego można nazwać ambasadorem Polski w najbardziej prestiżowych salach koncertowych Europy oraz Ameryki Północnej i Południowej. Zamiłowanie pianisty do muzyki Chopina czyni go częstym gościem festiwali organizowanych przez towarzystwa chopinowskie w Paryżu, Rzymie, Wiedniu, Bazylei, Toronto, Nowym Jorku, Detroit, Warszawie, Dusznikach Zdroju i Buenos Aires.
        Daniel Wnukowski urodził się w Kanadzie. Grę na fortepianie rozpoczął w wieku trzech lat. Wyjątkowy talent młodego pianisty doceniono, kwalifikując go do grona 7 studentów, zaproszonych do udziału w Lake Como International Piano Academy we Włoszech, pod kierownictwem artystycznym Marthy Argerich i Williama Granta Naboréa.
        Recitale Wnukowskiego są często rejestrowane przez międzynarodowe stacje radiowe i telewizyjne. Pianista z powodzeniem koncertuje też jako kameralista, współpracując m.in. z wiedeńskim Sonoris Quartet.

............................................................................................................................................................................................