............................................................................................................................................................................................
 
XXVI Międzynarodowy Festiwal
CHOPIN W BARWACH JESIENI
Antonin 2007
 
  7, 8, 13 - 16 września 2007  
Stowarzyszenie "Wielkopolskie Centrum Chopinowskie - Antonin" w Ostrowie Wielkopolskim
............................................................................................................................................................................................
(Powrót)
 
Organizatorzy Międzynarodowego Festiwalu "Chopin w barwach jesieni"
oraz   Muzeum Miasta Ostrowa Wielkopolskiego - Gabinet Grafiki
zapraszają na

XV Międzynarodową Wystawę Ekslibrisu Muzycznego - ANTONIN 2007
PAVEL HLAVATY, ZBIGNIEW KUBECZKA, ZBIGNIEW OSENKOWSKI

Muzeum Miasta Ostrowa Wielkopolskiego, Ratusz - Sala Kolumnowa 8 - 12 września 2007
Centrum Kultury "Komeda" - Ostrów Wielkopolski 13 września - 2 października 2007

* * *  Komisarzami wystawy są Bożena i Czesław Wosiowie  * * *

 


W jubileuszowym nastroju
...

        W 1993 roku, z inicjatywy dyrektora festiwalu "Chopin w barwach jesieni" Andrzeja Leraczyka, zorganizowaliśmy pierwszą międzynarodową wystawę ekslibrisu muzycznego, która była imprezą towarzyszącą festiwalowi. Prezentowano prace 35 artystów pochodzące w większości ze zbiorów prywatnych. Z zagranicy wystawiono wówczas ekslibrisy Elvyry Kriauciunaite z Litwy, Bogdana Pikulickiego z Ukrainy i Pietro Paolo Tarasco z Włoch. Artyści ci wcześniej zwiedzili Pałac Radziwiłłów w Antoninie - to magiczne miejsce upamiętniające obecność Fryderyka Chopina. Ich pobyt związany był z uczestnictwem w Międzynarodowym Biennale Małej Formy Graficznej i Ekslibrisu w Ostrowie Wielkopolskim.
        Połączenie obrazu graficznego z muzyką Chopina okazało się szczególnie interesujące. Plastyka i muzyka dopełniają się wzajemnie tworząc swoisty artystyczny przekaz. Artyści, tworzący małe dzieła sztuki graficznej zafascynowani muzyką, dedykują swoje ekslibrisy wybitnym kompozytorom, muzykom, piosenkarzom, miłośnikom muzyki.
        Kolejne wystawy stały się szeroką prezentacją twórców z różnych krajów. W okresie 15 lat w wystawach uczestniczyło 192 artystów plastyków z 29 krajów. Korzystaliśmy także ze zbiorów Warszawskiej Galerii Ekslibrisu (2003 r.) oraz ze zbiorów Władysława Owczarzego z Czech (2005 r.).Wielokrotnie zmienialiśmy formułę wystawy - oprócz wystaw zbiorowych były prezentacje artystów z Czech, Słowacji, Ukrainy oraz szerszy pokaz twórczości grafików, w których dorobku dominuje temat muzyczny. W 2006 roku eksponowaliśmy twórczość Krzysztofa Kmiecia z Krakowa i Wasyla Leonienki z Ukrainy. Obecnie przedstawiamy twórczość Pavla Hlavatego i Zbigniewa Kubeczki z Czech oraz Zbigniewa Osenkowskiego z Sanoka.
        Mamy nadzieję, że podczas kolejnych festiwali melomani będą mieli okazję poznawać nowe obrazy graficzne inspirowane muzyką.
                                                                          Bożena i Czesław Wosiowie

                                             Pavel Hlavaty (Czechy)
Urodził się w 1943 roku w Albrechticach koło Turnova. Po ukończeniu szkoły plastycznej studiował historię sztuki i filologię czeską. Pracował w średniej szkole artystyczno-przemysłowej. W wieku 23 lat został członkiem Związku Czeskich Artystów Plastyków. Zajmuje się malarstwem, grafiką, ekslibrisem, plakatem i karykaturą. Za udział w wystawie "Protest - rysunki 68" przeciwko panującemu reżimowi i armiom okupacyjnym zostaje uwięziony a następnie izolowany od środowiska artystycznego. Aksamitna rewolucja w 1989 roku przywróciła mu oficjalne uznanie.
        Artysta jest członkiem wielu międzynarodowych stowarzyszeń artystycznych. Za swoje grafiki otrzymał ponad 30 nagród w konkursach międzynarodowych. W 1991 roku wraz z dwunastu innymi twórcami reprezentował sztukę czeską na "Paryskim Salonie", pracował też w zespole artystów przygotowujących olimpiadę w Barcelonie.
        Wielokrotnie prezentował swoje grafiki i ekslibrisy w Ostrowie Wielkopolskim na Międzynarodowym Biennale Małej Formy Graficznej i Ekslibrisu, na wystawach ekslibrisu muzycznego z okazji Festiwalu "Chopin w barwach jesieni" oraz wystawach tematycznych poświęconych Ojcu Świętemu Janowi Pawłowi II i Adamowi Mickiewiczowi.
        Prace artysty znajdują się w zbiorach wielu muzeów i galerii na całym świecie.


                                           ZBIGNIEW KUBECZKA (Czechy)
Urodzony w 1938 roku w Orłowej ( Czechy), w środowisku polskim , mieszka tutaj do chwili obecnej. Po skończeniu gimnazjum kontynuował naukę w szkole budowlanej w Ostrawie. Pracował w Przedsiębiorstwie Inwestycyjnym w Ostrawie. Twórczość plastyczna towarzyszyła mu od najmłodszych lat. Zajmował się fotografią reportażową, artystyczną, scenografią, plakatem i ekslibrisem. Znaki książkowe wykonuje od 1964 roku, prawie wyłącznie w technice linorytu. Do tej pory zrealizował około tysiąc ekslibrisów o różnej tematyce.
        Swoje grafiki prezentował na wielu wystawach w Czechach i za granicą, głównie w Polsce. W Ostrowie Wielkopolskim mieliśmy okazję wielokrotnie podziwiać ekslibrisy Zbigniewa Kubeczki na Międzynarodowym Biennale Małej Formy Graficznej i Ekslibrisu oraz na wystawach ekslibrisu towarzyszących festiwalowi " Chopin w barwach jesieni ". Artysta zorganizował także wystawy indywidualne w Czechach i Polsce - w Orkowej, Karwinie, Bystrzycy, Kędzierzynie - Koźlu, Opolu, Sopocie, Warszawie, Krakowie.
        Autor operuje skrótem myślowym, często sprowadzonym do podstawowych figur geometrycznych i najprostszych znaków symbolizujących zainteresowania właściciela znaku.


                                         ZBIGNIEW OSENKOWSKI (Polska)
Urodzony 29 września 1943 roku w Zagórzu. Ukończył Politechnikę Krakowską, Studium Wzornictwa Przemysłowego w Instytucie Wzornictwa Przemysłowego oraz Akademię Sztuk Pięknych w Warszawie dla konstruktorów i projektantów przemysłu motoryzacyjnego.
        Czynnie zajmuje się twórczością plastyczną - fotografią, grafiką użytkową rysunkiem i malarstwem. Pisze o kulturze regionu. Ze szczególną pasją poświęca się ekslibrisowi i jego upowszechnianiu. Twórczością ekslibrisową zajmuje się od 1980 roku. Ma w swoim dorobku ponad 680 prac wykonanych różnymi technikami: typografia, drzeworyt, akwaforta, plastykoryt i głównie linoryt.
        Zbigniew Osenkowski uczestniczył w ponad 150 wystawach zbiorowych - głównie pokonkursowych - w wielu krajach świata np. w Argentynie, Chinach, Kazachstanie, Meksyku oraz większości krajów europejskich. Miał 10 wystaw indywidualnych m.in. w Warszawie (2x), Iwoniczu, Sanoku (2x), Brzozowie (2x), Zagórzu (2x) i Krakowie.W III tomie encyklopedii Contemporary International Ex-libris Artistis wydanej w 2004 roku w Portugalii zamieszczono jego curriculum vitae, listę opusów i reprodukcje 30 ekslibrisów.
        Jest organizatorem i kuratorem Galerii Ekslibrisu przy Miejskiej Bibliotece Publicznej w Sanoku, komisarzem wielu konkursów, wystaw indywidualnych twórców i wystaw tematycznych. Za znaki książkowe otrzymał nagrody i wyróżnienia. Jego prace znajdują się w wielu krajach w zbiorach prywatnych i państwowych.
        W Ostrowie Wielkopolskim prezentował swoje prace wielokrotnie na Międzynarodowym Biennale Małej Formy Graficznej i Ekslibrisu, na wystawach towarzyszących Międzynarodowemu Festiwalowi "Chopin w barwach jesieni" oraz wystawach tematycznych poświęconych Ojcu Świętemu Janowi Pawłowi II oraz Adamowi Mickiewiczowi.

 
............................................................................................................................................................................................