............................................................................................................................................................................................
 
XXIX MĘDZYNARODOWY FESTIWAL
CHOPIN W BARWACH JESIENI
Antonin 2010
 
  14, 16 - 19/09 2010  
Stowarzyszenie "Wielkopolskie Centrum Chopinowskie - Antonin" w Ostrowie Wielkopolskim
.................XXIX MIĘDZYNARODOWY FESTIWAL "CHOPIN W BARWACH JESIENI", WYKONAWCY.......................
Powrót do listy wykonawców
Powrót do programu ramowego

                                         CHING-YUN HU

        "Czekaliśmy całe lata na tak ogromny talent i oto on. Chin-Yun Hu, niezwykła Tajwanka, jest nie tylko doskonałą pianistką, ale przede wszystkim istotą ludzką grającą muzykę wzruszająco ludzką w każdym z dźwięków, jakie płyną spod jej palców"- tak między innymi opisują występy tajwańskiej pianistki krytycy.
        Ching-Yun Hu jest laureatką Srebrnego Medalu (złotego nie przyznano) w Międzynarodowym Konkursie im. Artura Rubinsteina w Tel Awivie w roku 2008. Bezpośrednio po konkursie została zaangażowana przez Orkiestrę Filharmonii Izraelskiej do wykonania - w zastępstwie sławnej Helene Grinaud - IV Koncertu Fortepianowego L.van Beethovena.
        Hu jest absolwentką Julliard School of Music. Na dużej estradzie koncertowej zadebiutowała bardzo wcześnie, już w wieku 13 lat, z Polską Orkiestrą Kameralną "Capella Cracoviensis", a trzy lata później zdobyła Srebrny Medal w Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym w Tajnej. Najwyższe lokaty przypadły jej również w wielu innych światowych konkursach pianistycznych: w Cincinnati, w Międzynarodowym Olga Koussevitzky Piano Competition i Seiler International Piano Competition.
        Występowała w prestiżowych salach koncertowych, między innymi w: Lincoln Center i Carnegie Hall w Nowym Jorku, Kennedy Center w Waszyngtonie, Concertgebouw w Amsterdamie, Salle Cortot w Paryżu. Uświetniała festiwale chopinowskie w Polsce, uczestniczyła w Aspen Music Festiwal. Dała szereg koncertów w Hiszpanii, Portugalii, Afryce, Wielkiej Brytanii i USA. Jej recitale i koncerty transmitowane były przez WQXR Robert Herman Young Artists Showcase, WRTI Philadelphia Orchestra Broadcast Concert Series oraz przez Polskie Radio.

Powrót do listy wykonawców
Powrót do programu ramowego
                                         GAETANO D'ESPINOSA

        Sycylijczyk, uważany za jednego z najbardziej utalentowanych dyrygentów młodej generacji. Wykształcony przez włoskiego kapelmistrza Fabio Luisiego, który pozostaje jego muzycznym mentorem.
        Trzydziestodwuletni Gaetano d'Espinosa urodził się w Palermo, gdzie studiował grę na skrzypcach i fortepianie oraz kompozycję. Jest laureatem międzynarodowych konkursów skrzypcowych, które otworzyły mu drzwi solistycznej kariery. Zaraz po studiach d'Espinosa został pierwszym koncertmistrzem Tokyo Metropolitan Symphony Orchestra. W 2003 roku powierzono mu stanowisko koncertmistrza słynnej Staatskapelle Dresden, jednak po pięciu latach artysta postanowił zakończyć karierę wiolinistyczną i poświęcić się działalności dyrygenckiej.
        Jako asystent Fabio Luisiego, przygotował kilka spektakli operowych w Wiener Staatsoper. Regularnie występuje też z Orkiestrą Kameralną Filharmonii Drezdeńskiej. W roku 2010 zrealizuje Traviatę Verdiego w Semperoper w Dreźnie Radio.

Powrót do listy wykonawców
Powrót do programu ramowego
                                    ALEXANDER GAVRYLYUK

        rozpoczął naukę gry na fortepianie w wieku siedmiu lat, a jako dziewięciolatek zagrał swój pierwszy publiczny koncert . Następnym ważnym krokiem w jego karierze muzycznej był występ na III Międzynarodowym Konkursie Fortepianowym Horowitza w 1999 roku, w którym zdobył główną nagrodę oraz Złoty Medal.
      Po zdobyciu głównej nagrody na prestiżowym Międzynarodowym Konkursie Fortepianowym w Hamamatsu w listopadzie 2000 roku Alexander został okrzyknięty przez japońskich krytyków "najlepszym szesnastoletnim pianistą końca dwudziestego wieku". Uczestnikami konkursu byli pianiści w przedziale wiekowym od 16 do 32 roku życia. Od tamtego czasu regularnie powraca do Japonii. Jego występy w Suntory Hall oraz Tokyo Opera City Hall przyciągają komplety widzów. W kraju "kwitnącej wiśni" rosyjski pianista nagrał swoje pierwsze dwie płyty.
        W kwietniu 2005 roku , Alexander Gavrylyuk zdobył główną nagrodę, Złoty Medal oraz nagrodę specjalną za najlepsze wykonanie koncertu klasycznego na Międzynarodowym Konkursie Piano Masters im. Artura Rubinsteina. Tego samego roku, firma fonograficzna VAI International zarejestrowała jego występ na Festiwalu Odkryć Pianistycznych w Miami, a następnie wydała w formie DVD. Międzynarodowa prasa oceniła płytę na cztery i pięć gwiazdek. W maju 2007, VAI wydała drugą płytę DVD artysty.
        W 2003 roku dołączył do honorowego grona artystów Steinway'a. Regularnie koncertuje w Royal Concertgebouw, Konserwatorium Moskiewskim, Tchaikovsky Hall, Lincoln Center, Sydney Opera House oraz Suntory Hall. Wykonał również solowy recital na Kremlu. W roku 2009, wraz z Vladimirem Ashkenazym oraz Orkiestrą Symfoniczną z Sydney, nagrał komplet koncertów fortepianowych Sergiusza Prokofiewa.
        Alexander Gavrylyuk występował między innymi z Rosyjską Orkiestrą Narodową, Rosyjską Orkiestrą Filharmonii Narodowej, Orkiestrą Moskiewskiej Filharmonii, Orkiestrą Izraelskiej Filharmonii, Orkiestrą Filharmonii Rotterdamu, Tokijską Orkiestrą Symfoniczną, Orkiestrą Filharmonii Warszawskiej, Izraelską Orkiestrą Kameralną, Orkiestrą Symfoniczną Sydney, Orkiestrą Symfoniczną Melbourne, Holenderską Filharmonią, Orkiestrą Filharmonii Seoulskiej oraz OFUNAM (Orkiestrą Filharmonii Niezależnego Narodowego Uniwersytetu w Meksyku). Pracował z takimi dyrygentami jak: Ashkenazy, Blomstedt, Caetani, Ettinger, Fedoseyev, Gruppman, Lazarev, Lang-Lessing, Pletnev, Raiskin, Sanderling, Sagerstam, Simonov, Soudant, Spivakov, Talmi oraz Tovey.

Powrót do listy wykonawców
Powrót do programu ramowego
                                             IWONA HOSSA

        Jest absolwentką Wydziału Wokalno-Aktorskiego Akademii Muzycznej im. I. J. Paderewskiego w Poznaniu, gdzie w roku 1998 uzyskała dyplom z wyróżnieniem w klasie śpiewu prof. Ewy Wdowickiej. Jest laureatką szeregu prestiżowych konkursów muzycznych, by wymienić tylko VI Międzynarodowy Konkurs Wokalny im. Ady Sari w Nowym Sączu (III Nagroda oraz specjalna Nagroda Mozartowska), 34. Międzynarodowy Konkurs Wokalny im. Francesco Vinas w Barcelonie, VII Międzynarodowy Konkurs Mozartowski w Salzburgu czy Międzynarodowy Konkurs Wokalny "Maria Callas Grand Prix" w Atenach (nagroda główna - Grand Prix).
        Brała udział w licznych mistrzowskich kursach wokalnych prowadzonych przez prof. Helenę Łazarską, prof. Jerzego Marchwińskiego, Ewę Podleś, Sylwię Geszty oraz Ryszarda Karczykowskiego. W 2000 r. została laureatką Konkursu Finalistów Międzynarodowych Konkursów Wokalnych "Orfeo 2000" w Hanowerze; rok później otrzymała Medal Młodej Sztuki za osiągnięcia na scenach operowych.
        Od czasu swojego debiutu w 1996 r. (partia Violetty w "Traviacie" G. Verdiego) była solistką Teatru Wielkiego im. Stanisława Moniuszki w Poznaniu. Występowała tam z powodzeniem w takich spektaklach, jak "Straszny dwór" (partia Hanny) i "Verbum nobile" (Zuzia) Stanisława Moniuszki, "Cyrulik sewilski" (Rosina) Gioacchino Rossiniego czy "Diabły z Loudun" (Philippe) Krzysztofa Pendereckiego. Obecnie współpracuje z operami w Bydgoszczy, Gdańsku, Krakowie, a także z Operą Narodową w Warszawie. Za partię Konstancji w "Uprowadzeniu z Seraju" W. A. Mozarta wystawianą w Operze Szczecińskiej otrzymała "Bursztynowy Pierścień". Brała udział w festiwalach operowych w Carcassonne we Francji, w Wexford w Irlandii, w Rossini Opera Festival w Pesaro (Włochy) oraz dwukrotnie w Festiwalu Operowym w Bydgoszczy. Śpiewała premierowy spektakl "Strasznego dworu" Moniuszki w Teatrze Wielkim w Warszawie, z którym to teatrem odbyła też tourn?e po Japonii jako Violetta w "Traviacie" Verdiego. W czerwcu nagrała z warszawskim Teatrem Wielkim płytę CD z moniuszkowskim "Strasznym dworem". Jest artystką wszechstronną: ma w swoim dorobku kilka recitali oraz liczne koncerty symfoniczne, oratoryjno-kantatowe oraz kameralne.

Powrót do listy wykonawców
Powrót do programu ramowego
                                         MAGDALENA IDZIK

        Jest absolwentką Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina w Warszawie w klasie śpiewu solowego prof. Małgorzaty Marczewskiej. Studia kontynuowała w Mediolanie pod kierunkiem Vittorio Terranovy i w Londynie u Joy Mammen. Otrzymała stypendium Promocja Talentu przyznawane przez Fundację Ewy Czeszejko-Sochackiej. W 2001 roku ukończyła we Włoszech Akademię Rossiniowską pod kierunkiem znakomitego dyrygenta Alberta Zeddy. Na scenie Teatru Wielkiego - Opery Narodowej zadebiutowała w spektaklu Śpiewnik domowy Stanisława Moniuszki w reżyserii Marii Fołtyn.
      W swoim bogatym repertuarze artystka ma wiele partii mezzosopranowych, między innymi w takich operach jak: Eugeniusz Oniegin Piotra Czajkowskiego, Jaś i Małgosia Engelberta Humperdincka, Straszny dwór, Hrabina Stanisława Moniuszki, Wesele Figara, Czarodziejski flet Wolfganga Amadeusa Mozarta, Krakowiacy i Górale Karola Kurpińskiego, Łucja z Lammermoor Gaetano Donizettiego, Magiczny doremik Marty Ptaszyńskiej, Janek Władysława Żeleńskiego, La rondine, Madame Butterfly Giacomo Pucciniego, Podróż do Reims Gioacchino Rossiniego, Salome Richarda Straussa, Carmen Georgesa Bizeta, Rigoletto Giuseppe Verdiego. Śpiewała także rolę Hudel w musicalu Skrzypek na dachu. Maddalenę w Podróży do Reims kreowała w Pesaro na zaproszenie Rossini Opera Festival. Z zespołem Opery Narodowej uczestniczyła w występach gościnnych na Cyprze, w Japonii i Hiszpanii.
      Bogaty i nieustannie poszerzany jest również repertuar oratoryjno-kantatowy i pieśniarski artystki, który z powodzeniem wykonuje na estradach filharmonicznych w kraju i za granicą. Oklaskiwała ją publiczność sal koncertowych w Amsterdamie, Brukseli, Kolonii, Luksemburgu, Paryżu, Walencji, Nowym Jorku, Toronto i Tokio. Współpracowała z takimi dyrygentami jak: Łukasz Borowicz, Tomasz Bugaj, Jacek Kaspszyk, Kazimierz Kord, Michał Nestorowicz, Marcin Nałęcz-Niesiołowski, Tadeusz Wojciechowski, Mirosław Jacek Błaszczyk, Alberto Zedda, Marcello Rota, Will Crutchfield, Antonino Fogliani, Valery Gergiev, Tiziano Severini oraz z cenionymi reżyserami, są to między innymi: Mariusz Treliński, Marta Domingo, Janusz Józefowicz, Achim Freyer, Martin Ottava, Emilio Sagi. Ważnym wydarzeniem w karierze śpiewaczki był udział w wykonaniu Requiem Mozarta podczas uroczystego koncertu dla królowej belgijskiej Fabioli w piątą rocznicę śmierci króla Baudouina. Wystąpiła w słynnym koncercie galowym Andrea Bocellego w Teatrze Wielkim w Łodzi. Wzięła także udział w koncercie poświęconym pamięci Giuseppe Sinopoliego (Piza) oraz w uroczystej gali Gwiazdy dla Europy pod batutą argentyńskiego tenora i dyrygenta José Cury.

Powrót do listy wykonawców
Powrót do programu ramowego
                                             MARIYA KIM

        Urodziła się 25 czerwca 1981 roku w Sewastopolu na Ukrainie w rodzinie muzyków. W wieku 6 lat rozpoczęła naukę u swej matki prof. Tatiany Kim w miejscowej szkole muzycznej. W 1998 roku została przyjęta do Wyższej Szkoły Muzyki i Teatru w Hanowerze do klasy prof. Vladimira Kraineva. W ostatnich latach jej nazwisko stało się znane dzięki serii zwycięstw na międzynarodowych konkursach pianistycznych: "Pamięci V. Horovitza" (2001), "Piano Campus" i VI Międzynarodowym Konkursie Paderewskiego (2004), Concorso Internazionale Pianistico "Skriabin" (2005), "Maria Callas Grand Prix" i China Shenzhen International Piano Concerto Competition (2006), XVII Concorso Internationale per Pianoforte e Orchestra Cittá di Cant? i na Konkursie Busoniego w Bolzano (2007), wreszcie - na 4th Seoul International Music Competition w Korei i Jose Iturbi International Music Competition w Los Angeles (2008). Była stypendystką Yamaha Foundation. Zobowiązania koncertowe wiodły ją poprzez Ukrainę i Rosję do Polski, Niemiec, Austrii, Holandii, Włoch, Francji, na Tajwan, do Grecji, Turcji, Malezji, Korei, Chin i USA. Występowała z Orkiestrą "Haydn" w Bolzano i Trento, z Filharmonią Bałtycką, z Filharmoniami Moskiewską i Petersburską, z Państwową Ukraińską Orkiestrą Symfoniczną, Evergreen Symphony Orchestra w Tajpei i Korean National Symphony Orchestra, w maju 2008 roku z Filharmonią Narodową w Warszawie. W tym roku, oprócz Festiwalu w Dusznikach Zdroju, otrzymała zaproszenia m.in. od International Keyboard Institute & Festival w Nowym Jorku oraz Orchestre National d'Île-de-France. Wkrótce przewidziany jest jej debiut płytowy w firmie Naxos.

Powrót do listy wykonawców
Powrót do programu ramowego
                                          PAULO OLIVEIRA

        Urodził się w Vila do Conde, w Portugalii, w 1979 roku. Rozpoczął naukę w gry na fortepianie w szkole muzycznej w 1988 r., pod kierownictwem Joaquima Bento. Następnie studiował w Akademii Muzycznej im. Piusa X, gdzie był stypendystą Fundacji Dr Elias de Aguiar oraz studentem Margaridy Almeida i Felipe Silvestre. Studia w Akademii ukończył w 1998 r., otrzymując najwyższą notę. Kontynuował naukę w Wyższej Szkole Muzycznej w Lizbonie, w klasie Tani Achot, zasługując ponownie na najwyższe wyróżnienia. Jako stypendysta Fundacji Calouste Gulbenkiana kontynuowal studia na uniwersytecie w Kansas, w klasie Sequeira Costy, kończąc w 2005 r. "Master of Music in Piano Performance". Na tymże uniwersytecie ukończył studia doktoranckie z wyróżnieniem.
        Nagradzany w wielu konkursach, spośród których należy wspomnieć I nagrodę w "Międzynarodowym Konkursie Bartok-Kabalewski-Prokofiew" w 2003 r.; II nagrodę w "Konkursie na Interpretację w Estoril / Prémio El Corte Ingles" w 2009 r.; dwukrotnie w 2004 i w 2005 r. był laureatem "Kansas University Symphony Orchestra Concerto Competition". Otrzymał nagrodę Accésit i nagrodę krytyki "Palau de la Música" (Barcelona), w duecie z wiolonczelistką Teresą Valente Pereira.
        Zdobył pierwsze miejsce na Konkursie Młodych Pianistów 2010 w Lizbonie, otrzymując Nagrodę Chopina. Konkurs ten został zorganizowany po raz pierwszy, z okazji Roku Chopinowskiego, przez lizbońską orkiestrę Metropolitana, Teatr Sao Luiz oraz Ambasadę RP w Lizbonie. Miał wymiar międzynarodowy, a granicą wieku było 35 lat. Do konkursu zgłosiło się 14 kandydatów z całego świata, a do finału zakwalifikowało trzech Portugalczyków: Marta Menezes, Raúl Peixoto da Costa i Paulo Oliveira oraz Japończyk Tomohiro Hatta. Zwycięzcą został trzydziestojednoletni Paulo Oliveira, ale wszyscy finaliści wykazali się kunsztem interpretacji i wielkim zamiłowaniem do muzyki i postaci Fryderyka Chopina.
        Występował jako solista, z towarzyszeniem orkiestry oraz z recitalami muzyki kameralnej w Portugalii, Hiszpanii, Andorze, Włoszech, Francji, Wielkiej Brytanii, Brazylii i USA. W 2007 r. został zaproszony do uczestnictwa w Festiwalu Muzyki "Radio France" w Montpellier. W tymże roku wystąpił w Teatro Nacional D.Maria II w Lizbonie, z recitalem transmitowanym na żywo przez Program II Portugalskiego Radia.

Organizatorzy składają podziękowanie Pani Grażynie Misiorowskiej-Rychlewskiej Pierwszemu Sekretarzowi Ambasady RP w Lizbonie za pomoc w organizacji koncertu Paula Oliveiry.

Powrót do listy wykonawców
Powrót do programu ramowego

               ORKIESTRA FILHARMONII POZNAŃSKIEJ im. Tadeusza Szeligowskiego

Orkiestra Filharmonii Poznańskiej im. Tadeusza Szeligowskiego        Orkiestra powstała z inicjatywy Tadeusza Szeligowskiego, poznańskiego kompozytora, pierwszego dyrektora Filharmonii Poznańskiej. Inauguracyjny koncert odbył się 10 listopada 1947 roku pod batutą jej pierwszego dyrygenta, Stanisława Wisłockiego. Orkiestrę prowadzili kolejno: Stanisław Wisłocki, Jerzy Katlewicz, Robert Satanowski, Witold Krzemieński, Zdzisław Szostak, Renard Czajkowski, Wojciech Rajski, Wojciech Michniewski, Andrzej Borejko, Mirosław Jacek Błaszczyk, José Maria Florencio, Grzegorz Nowak.
        Z zespołem występowali dyrygenci tej miary, co: Hermann Abendroth, Roberto Benzi, Walerian Bierdiajew, Henryk Czyż, János Ferencsik, Zdzisław Górzyński, Kazimierz Kord, Jan Krenz, Zygmunt Latoszewski, Jerzy Maksymiuk, Witold Rowicki, Jerzy Semkow, Stanisław Skrowaczewski, Václav Smetáček, Antoni Wit, Bohdan Wodiczko, Carlo Zecchi oraz soliści tej klasy, co: Martha Argerich, Helen Donath, Wojciech Drabowicz, Jean Fournier, Malcolm Frager, Monique Haas, Ida Haendel, Ryszard Karczykowski, Joanna Kozłowska, Gidon Kremer, Witold Małcużyński, Wiesław Ochman, Garrick Ohlsson, Dawid i Igor Ojstrachowie, Ewa Podleś, Maurizio Pollini, Światosław Richter, Mścisław Rostropowicz, Artur Rubinstein, Henryk Szeryng, Stefania Toczyska, Narciso Yepes, Krystian Zimerman.
        Zespół koncertował w Austrii, Belgii, Bułgarii, Czechach, Danii, Francji, Hiszpanii, Holandii, Islandii, Litwie, Luksemburgu, Niemczech, Słowacji, Szwajcarii, Turcji, Włoszech.
Orkiestra uczestniczyła również w wielu międzynarodowych festiwalach muzycznych. Od 1952 roku akompaniuje finalistom Międzynarodowego Konkursu Skrzypcowego im. Henryka Wieniawskiego w Poznaniu.
        Wielu kompozytorów polskich i zagranicznych powierzyło filharmonikom poznańskim prawykonania swych utworów.
        Orkiestra Filharmonii Poznańskiej ma w dorobku nagrania z muzyką symfoniczną, operową i baletową dla radia, telewizji oraz na płyty CD (nagrania dla Sony Classical, Polmusic, Wichtel Records, Polskie Nagrania, Muza, Largo Records, Dux, CD Accord).
        Salą koncertową Filharmonii Poznańskiej jest Aula Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, znana w Europie z doskonałej akustyki i przepięknej architektury w stylu neorenesansowym.

Powrót do listy wykonawców
Powrót do programu ramowego
                                          MACIEJ PIOTROWSKI

        Jest absolwentem Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina w Warszawie w klasie fortepianu prof. Margerity Trombini-Kazuro i prof. Barbary Hesse-Bukowskiej. Studia ukończył w 1982 roku i otrzymał dyplom z wyróżnieniem.
        Już podczas studiów prowadził bogatą działalność koncertową. Występował w wielu miastach Polski, a także za granicą (Bułgaria, Węgry, Czechy, Słowacja, Litwa, Niemcy, Austria, Francja, Włochy, Hiszpania, Finlandia, Szwecja, Rosja, Japonia, Meksyk, Stany Zjednoczone, Kanada, Australia). Brał udział w wielu festiwalach muzycznych, między innymi w takich miastach jak: Duszniki Zdrój, Busko Zdrój, Słupsk, Antonin, Gaming (Austria), Toledo (Hiszpania). Wielokrotnie występował z Barbarą Hesse-Bukowską, prezentując kompozycje na dwa fortepiany solo i z orkiestrą; towarzyszył w koncertach amerykańskiej mezzosopranistce Kimball Wheeler, a także Katarzynie Niemiec, Małgorzacie Armanowskiej, Annie Mikołajczyk i Jerzemu Artyszowi. Występował z Kwartetem Smyczkowym Varsovia, Kwartetem Smyczkowym Camerata i NIH Chamber Players, a także z flecistami: Juliusem Bakerem, Thomasem Prevostem i Grzegorzem Cimoszko oraz oboistą Stanisławem Malikowskim. Od kilku lat występuje w duecie ze znakomitym wiolonczelistą Wojciechem Walaskiem, z którym koncertował w Polsce i za granicą (Austria, Hiszpania, Niemcy, Bułgaria, Francja). Był jurorem konkursów pianistycznych w Polsce, Niemczech, Hiszpanii, Tajlandii, Francji i Kanadzie.
        Dla Polskiego Radia i Telewizji, a także rozgłośni radiowych w Bułgarii i Meksyku, nagrał utwory Johanna Sebastiana Bacha, Wolfganga Amadeusa Mozarta, Fryderyka Chopina, Karola Szymanowskiego, Siergieja Rachmaninowa, Siergieja Prokofiewa i Maurice'a Ravela.
        Obecnie jest profesorem na Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina w Warszawie (klasa kameralistyki fortepianowej). Prowadzi również kursy mistrzowskie w Japonii, Brazylii, Australii i Stanach Zjednoczonych.
        Wypróbowany przyjaciel Antonina i naszego festiwalu, w którym uczestniczy po raz dziesiąty (od roku 1984).

Powrót do listy wykonawców
Powrót do programu ramowego
                                          ANNA POLONY

        Absolwentka Wydziału Aktorskiego (1960) i Wydziału Reżyserii Dramatu (1984) Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej im. L. Solskiego w Krakowie. W latach 1960 - 1964 występowała w Teatrze im. J. Słowackiego, w Krakowie, potem od 1964 do 2002 w Starym Teatrze w Krakowie, gdzie nadal występuje jako aktorka seniorka.
        Wielka indywidualność polskiego teatru, symbolizuje najszlachetniejsze dokonania współczesnego aktorstwa - olśniewający talent, mistrzowski warsztat, najgłębiej pojętą etykę zawodową. Niemal od początku kariery związana ze Starym Teatrem (jedynie sezony 1960/61 - 1963/64 - Teatr im. J. Słowackiego). Pierwsze dziesięć lat w teatrze wyznaczył i określił artystce, mając zasadniczy wpływ na jej osobowość twórczą, Konrad Swinarski. Zagrała we wszystkich jego inscenizacjach wystawionych w Starym Teatrze.
        Od 34 lat prof. Anna Polony wykłada w krakowskiej PWST, osiągając znakomite rezultaty pedagogiczne, przekazuje przyszłym aktorom, prócz tajemnic swego mistrzowskiego rzemiosła, ogromną pasję, drapieżność i siłę, jaka cechuje jej aktorstwo. W latach 1987 - 91 była prodziekanem Wydziału Aktorskiego PWST w Krakowie, w latach 1999 - 2002 prorektorem uczelni. Konrad Swinarski namówił artystkę do zajęcia się reżyserią. Udany debiut reżyserski - Dwoje na huśtawce W. Gibsona w 1974 r. - skłonił Annę Polony do podjęcia studiów reżyserskich, które ukończyła w 1984.
        Zagrała w 21 filmach. Kreowała niezliczone role teatralne. Wielokrotnie odznaczana i nagradzana.
        "Anna Polony jest wielkością w ruchu, energią kinetyczną w stałym rozwoju. Nadal jest - jak w czasach, kiedy ją kanonizowano na świętą teatru - burzą i żywiołem sceny. To warto pamiętać, wiedzieć, widzieć. Albo tylko - przypominać sobie. Z pociechą, że bywa i tak, że nie zawsze laur się kruszy i więdnie." (Teresa Krzemień)

Powrót do listy wykonawców
Powrót do programu ramowego

                              POZNAŃSKIE TRIO FORTEPIANOWE
               LAURA SOBOLEWSKA, ANNA ZIÓŁKOWSKA, JÓZEF CZARNECKI


Laura Sobolewska - Ukończyła z wyróżnieniem studia pianistyczne pod kierunkiem prof. Waldemara Andrzejewskiego w Akademii Muzycznej im. I. J. Paderewskiego w Poznaniu.
        Jest laureatką krajowych i międzynarodowych konkursów pianistycznych m.in. XXVII Konkursu na Stypendia Artystyczne Towarzystwa im. F. Chopina w Warszawie, Konkursu Europejskiej Fundacji Muzycznej Yamaha, Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego Ragusa - Ibla Grand Prize na Sycylii we Włoszech. Jest dwukrotną stypendystką Ministerstwa Kultury i Sztuki. Otrzymała również nagrodę dla najlepszego pianisty IV Konkursu Wykonawstwa Polskiej Pieśni Artystycznej w Warszawie, a także nagrodę dla wyróżniającego się pianisty na XII Międzynarodowym Konkursie Sztuki Wokalnej im. Ady Sari w Nowym Sączu (2007r.) V Ogólnopolskim Konkursie Wokalnym im. F. Krysiewicz w Bydgoszczy oraz IV Konkursie Pieśni i Arii im. K.Kurpińskiego we Włoszakowicach.
        Koncertuje w kraju i za granicą (Niemcy, Francja, Hiszpania, Włochy, Belgia, Litwa, Łotwa, Słowacja). Wystąpiła również z koncertami w Stanach Zjednoczonych m.in. w nowojorskiej Carnegie Hall.
        Jest cenioną kameralistką, współpracowała z tak wybitnymi artystami i profesorami jak: Teresa Żylis-Gara, Ryszard Karczykowski, Wojciech Drabowicz, Marek Gasztecki, Wojciech Maciejowski. Jako pianistka kameralistka koncertuje również w Poznańskim Trio Fortepianowym.
        W swym dorobku ma nagrania płytowe, radiowe i telewizyjne. Działalność koncertową łączy z pedagogiczną w Akademii Muzycznej w Poznaniu, gdzie w 2003r. uzyskała tytuł doktora sztuki.
        Za szczególne osiągnięcia i osobowość artystyczną otrzymała w 2004 roku Medal Młodej Sztuki, a w roku 2006 została uhonorowana odznaką Zasłużony działacz kultury przyznawaną przez Ministra Kultury RP.

Anna Ziółkowska - ukończyła z wyróżnieniem Akademię Muzyczną w Poznaniu w klasie skrzypiec prof. Jadwigi Kaliszewskiej. Wielokrotna laureatka konkursów skrzypcowych, a także muzyki kameralnej. Obecnie koncertmistrzyni Orkiestry Symfonicznej Filharmonii Poznańskiej. Jest również pedagogiem - prowadzi klasę skrzypiec w Ogólnokształcącej Szkole Muzycznej II stopnia - "Szkole Talentów" w Poznaniu.

Józef Czarnecki - Urodzony w 1977 roku w Warszawie, naukę gry na wiolonczeli rozpoczął w wieku lat siedmiu. W 1995 r. uzyskał dyplom średniej szkoły muzycznej i rozpoczął studia w Akademii Muzycznej im. G. i K. Bacewiczów w Łodzi. Ukończył je w roku 2000 i równocześnie rozpoczął dalsze kształcenie w Musikhochschule Lübeck, gdzie studiował do roku 2006 w klasie wiolonczeli Ulfa Tischbirka i w klasie muzyki kameralnej Waltera Levina.
        Jest laureatem wielu konkursów muzyki kameralnej. Doskonalił swoje umiejętności na kursach muzycznych u Natalii Szachowskiej, Raphaela Wallfisha, Jaapa ter Lindena, Barbary Hoffmann i Lynna Harella. Był wielokrotnym stypendystą Ministerstwa Kultury i Sztuki. Występował u boku takich artystów jak Christiane Edinger, Marice Bourgh i Marek Drewnowski. Od 2006 r. pracuje jako solista w Filharmonii Poznańskiej im T. Szeligowskiego.

Powrót do listy wykonawców
Powrót do programu ramowego
                                          JOANNA SIPOWICZ

        Urodzona w Nysie, studentka Akademii Muzycznej w Poznaniu w klasie fortepianu prof. Waldemara Andrzejewskiego. Swoje umiejętności doskonaliła na kursach mistrzowskich m.in. W. Mierżanowa, K. Kennera, A. Orłowieckiego, Ch. Lehmann. Od lutego 2009 związana z Wydziałem Wokalnym Akademii Muzycznej w Poznaniu w charakterze pianisty-korepetytora.
      W swoim dotychczasowym dorobku posiada wiele nagród oraz wyróżnień na międzynarodowych i ogólnopolskich konkursach pianistycznych i kameralnych. Do najważniejszych osiągnięć należą: Międzynarodowy Konkurs Kameralistyki Pianistycznej"Citta di Ovada", II nagroda (Włochy, 2004), nagroda dla wyróżniającego się uczestnika Warsztatów Pianistycznych" Idea, Obraz, Technika"(Olsztyn, 2004) w postaci recitalu na Międzynarodowym Festiwalu Muzycznym im. K. Jamróz w Busku Zdroju, nagroda w postaci wykonania Koncertu d-moll op.15 J.Brahmsa wraz z Orkiestrą Symfoniczną Filharmonii Olsztyńskiej dla najlepszego uczestnika Warsztatów Pianistycznych "Idea, Obraz, Technika" (Olsztyn, 2005), nagroda dla najlepszego pianisty na XI Międzynarodowym Konkursie Wokalnym 'Juventus Canti' (Słowacja, 2009)
      Pianistka w latach 2000-2005 była podopieczną fundacji wspierającej młodych artystów "Pro Liberii".

Powrót do listy wykonawców
Powrót do programu ramowego
                                    KARINA SKRZESZEWSKA

        Karina Skrzeszewska (sopran liryczno-koloraturowy) - urodzona we Wrocławiu, w rodzinie polsko-greckiej. Umiejętności wokalne szkoliła i doskonaliła na Akademii Muzycznej we Wrocławiu w klasie prof. Felicji Jagodzińskiej-Langer, a następnie na kursach mistrzowskich m.in. u Ryszarda Karczykowskiego, Renaty Scotto, Paulosa Raptisa oraz Ingrid Kremling. Obecnie rozwija swój talent pod pedagogicznym okiem Dariusza Grabowskiego.
        W marcu 2007 r. zadebiutowała partią Musetty w "Cyganerii" G. Pucciniego (Opera Bałtycka w Gdańsku), a w czerwcu tego samego roku publiczność żywiołowo oklaskiwała jej występ w roli Donny Anny ("Don Giovanni" W.A.Mozarta) na Festiwalu w bułgarskiej Warnie. Pod koniec 2007 roku podjęła współpracę z Mazowieckim Teatrem Muzycznym Operetka w Warszawie, co zaowocowało występem w partii Rozalindy w wyreżyserowanym przez Wiesława Ochmana przedstawieniu "Zemsta nietoperza" J.Straussa.
        Od marca 2008 roku ściśle współpracuje z Operą Śląską, gdzie z dużym sukcesem zadebiutowała w tytułowej partii premierowego spektaklu "Łucji z Lammermoor" G.Donizettiego. Za ten właśnie występ oraz za późniejszą rolę Dziewczyny w widowiskowej realizacji "Carmina Burana" C.Orffa (Opera Śląska) została uhonorowana prestiżową nagrodą Złotej Maski w kategorii najlepszej roli wokalno-aktorskiej 2008 roku.
        Na swoim koncie ma też udział w licznych spektaklach podczas tournee po krajach Belgii, Holandii i Hiszpanii, gdzie kreowała partie tytułowej Łucji z opery G.Donizettiego oraz Donny Anny w "Don Giovannim" W.A. Mozarta.
        Obecnie artystka współpracuje z Opera Krakowską, Operą Śląską oraz operową sceną Statnego Divadla w Koszycach, gdzie została zaproszona przez Petera Dvorskiego do udziału w premierowym spektaklu "Łucji z Lammermoor" w listopadzie 2009 roku.

Powrót do listy wykonawców
Powrót do programu ramowego
                                     MAN LI SZCZEPAŃSKA

        Pianistka o chińsko - rosyjskich korzeniach. W wieku 5 lat wykonała swój pierwszy publiczny koncert w Pekińskiej Hali Koncertowej. W 1988 i 1990 otrzymała pierwsze 4 nagrody na konkursach pianistycznych dla dzieci w Dalian i w Pekinie. W 1996 rozpoczęła naukę w Średniej Szkole Muzycznej w Pekinie, w klasie prof. Jan Jun i ukraińskiego profesora Olesia Kolviskiego. W 1994 otrzymała I nagrodę w konkursie "Narodowy Festiwal Muzyczny Młodych Pianistów" w Pekinie. Kolejne to: w 1996 II Nagroda Japońsko-Chińskiego Konkursu Instrumentalnego w Pekinie, w 1996 III Nagroda w Francusko-Chińskim Konkursie "Mi-Do" w Pekinie i w 1997 I Nagroda w Konkursie Muzyki Chińskiej w Hongkongu.
        W 2001 rozpoczęła studia pianistyczne w Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina w Warszawie, w klasie prof. Andrzeja Dutkiewicza, prof. Marii Stojek-Kot oraz asystenta profesora Janusza Grobelnego. Brała udział w kursach mistrzowskich prowadzonych przez takich profesorów jak: Regina Smendzianka, Andrzej Jasiński, Oleś Kolvisky, Robert Koenig, Jack Winerock, Tomasz Herbert, Gilead Michory,W.Mershanov i S.Nokleberg. W 2003 otrzymała Dyplom z wyróżnieniem na Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym w San Sebastian - Donostia (Hiszpania), a w 2004 trzecią nagrodę za wykonanie Muzyki Ukraińskiej na Pierwszym Międzynarodowym Pianistycznym Konkursie Klassik -Podill w mieście Chmielnicki - (Ukraina). W 2005 uzyskała semestralne stypendium w Litewskiej Akademii Muzycznej w Wilnie w zakresie gry na fortepianie oraz kompozycji. W 2005 została zakwalifikowana do XV Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina. W 2006 uzyskała tytuł zawodowy magistra sztuki, a jej pracę dyplomową: "Chińska muzyka fortepianowa po roku 1945. Kompozytorzy i dzieła" oceniono celująco W 2007 i ponownie w 2008 roku uzyskała dyplom za wysoki poziom koncertu fortepianowego na XIX i XX Międzynarodowym Festiwalu Muzyki Klasycznej w Brześciu.
        Od 2006 roku wykonuje w Polsce koncerty chopinowskie z elementami światowej muzyki klasycznej. Koncertuje w Europie, na Dalekim oraz na Bliskim Wschodzie. Uczestniczy na podyplomowym kursie mistrzowskim w klasie prof. Kazimierza Gierżoda na Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina w Warszawie. W 2009 roku odbyła miesięczne tournee z koncertami chopinowskimi w kilku prowincjach Chińskiej Republiki Ludowej na zaproszenie Ambasady RP w Pekinie oraz Ministerstwa Kultury Chin, czym zapoczątkowała na rok przed 2010 obchody 200. Rocznicy Urodzin Chopina w Państwie Środka.
        W 2010 roku ukazała się na rynku wydawniczym płyta zatytułowana "NIE WSZYSTEK UMRĘ" w 200. rocznicę urodzin Chopina, gdzie śpiewa światowa sopranistka Ewa Warta-Śmietana, prezes Fundacji Pomocy Artystom Polskim, m. in. pieśni Chopina w aranżacji pianistki i także przez nią skomponowane. Wiersze czyta Jerzy Trela. Krystyna Man Li Szczepańska znalazła się w najbardziej prestiżowym tegorocznym dziele-albumie Fundacji CZARDASZ autorstwa znakomitego fotografika Juliusza Multarzyńskiego "PIANIŚCI. Studium Rubato" wydanym pod patronatem Narodowego Instytutu Fryderyka Chopina.

Powrót do listy wykonawców
Powrót do programu ramowego
                                    KRZYSZTOF SZUMAŃSKI

        Absolwent Akademii Muzycznej im. F. Chopina w Warszawie oraz National Opera Studio w Londynie, stypendysta polskiego Ministerstwa Kultury i Royal Opera House Covent Garden. Swoje umiejętności wokalne doskonalił na kursach u Alison Pearce, Rusko Ruskowa i Axelle Gall oraz podczas kursu opery barokowej w ramach Międzynarodowej Akademii Haendlowskiej w Karlsruhe.
        Był finalistą Händel Singing Competition w Londynie oraz AsLiCo International Singing Competition w mediolańskiej La Scali.
        Już podczas studiów wystąpił w Carmen, Madame Butterfly i Cosi fan tutte w Operze Bałtyckiej, w Gdańsku. Powierzono mu także rolę Don Giovanniego w spektaklu reżyserowanym przez Mariusza Trelińskiego w Operze Narodowej w Warszawie. W 2003 roku wziął udział w tournée po Francji, Portugalii i Holandii z European Baroque Academy pod dyrekcją Paula McCreesha. Haendlowska Athalia, realizowana w ramach tego przedsięwzięcia została zarejestrowana przez francuskie Radio Classique i telewizję Mezzo.
Uczestnicząc w Jette Parker Young Artists Programme, Krzysztof Szumański zadebiutował jako Steward i Sentry w Lady Makbet w Royal Opera Hause. Nieco później powierzono mu role m.in. w Damie Pikowej, Fidelio, Tosce, Carmen, Trubadurze i Don Giovannim.
        Obecnie artysta jest solistą Deutsche Oper Berlin. W ramach dwuletniego prestiżowego kontraktu wystąpi m.in. w Daphne, Salome, Tosce, Andrea Chénier, Traviacie, Eugeniuszu Onieginie i Weselu Figara.

Powrót do listy wykonawców
Powrót do programu ramowego
                                          SILVIA WEISS

        Urodzona w Wiesbaden; studia wokalne odbyła w Hochschule der Künste w Berlinie, gdzie wykładali m.in. Donald Grobe i Aribert Reimann. Uczestniczyła też w licznych kursach mistrzowskich (m.in. Ileans Cotrubas, Klesie Kelly, Reri Glist, Irmegard Hartmann).
        Poczynając od roku 1999 siega po coraz ambitniejszy repertuar koncertowy i operowy. Jako śpiewaczka występuje na wielu renomowanych festiwalach (Salzburg, Wenecja, Drezno, Berlin, Graz, Poczdam, Ludwigsburg). Śpiewała ze słynnymi dyrygentami i orkiestrami, jak Nikolaus Harnoncourt i Berliner Philharmoniker, Marek Janowski i Deutsches Symphonie-Orchester i Dresdner Phiharmonie, Michael Gielen i Konzerthausorchester Berlin, Igor Bolton i Salzburg Mozartem Orchestra, Jun Märkl i Monachijska Orkiestra Radiowa.
        Szeroka jest skala zespołów, z którymi współpracowała: od Akademie fűr Alte Musik Berlin, Wiener Akademie, Concerto Kőln, Scharoun Ensemble, Musica Viva Dresden po Ensemble Neue Musik Berlin i Ensemble Avantgarde Lipsk; były tez chóry radiowe Berlina i Monachium, Kreuzchor Drezno, Thomanerchor Lipsk czy RIAS Kammerchor.
        Imponująca jest jej kariera jako śpiewaczki operowej, zarówno ze względu na mnogość kreowanych ról (w takich znanych operach jak Don Giovanni, Łucja z Lammermooru, Uprowadzenie z seraju, Rigoletto, Traviata, Zemsta Nietoperza, Czarodziejski flet, Parsifal i mniej znanych jak np. Henzego Elegia dla młodych kochanków, Mojżesz i Aron Schőnberga), jak też scen operowych (Wiedeń, Graz, Bruksela, Drezno, Nicea, Wuppertal, Szwerin, Altenburg, Tuluza, Lipsk, Neapol, a nawet Honduras).
        Artystka wykonuje tez muzykę oratoryjną. Szczególnie intensywnie poświęca się jednak wykonawstwu muzyki kameralnej i rozszerzaniu repertuaru pieśniarskiego.

Powrót do listy wykonawców
Powrót do programu ramowego
                                   EWA WARTA-ŚMIETANA

        Absolwentka Akademii Muzycznej w Krakowie (Wydział Wokalno-Aktorski). Wystąpiła w partiach operowych: (Zerlina w Don Giovannim, Zuzanna w Weselu Figara, Bastienne w Bastien i Bastienne Mozarta, Rachela w Żydówce Halevy'ego, Frasquita w Carmen Bizeta), operetkowych takich, jak: Riquette w Wiktorii i jej huzarze Abrahama, Stasi w Księżniczce czardasza Kalmana, Hanna w Wesołej wdówce Lehara, a także Hudel z musicalu Skrzypek na dachu Bocka.
        Oprócz regularnych partii wykonuje także szereg arii z oper, operetek, musicali, pieśni kompozytorów różnych epok, stylów i narodów, a także piosenek m.in. program Sex-Appeal zawierający zestaw przedwojennych piosenek ogródkowych i kabaretowych. Ma w repertuarze programy wokalne: Koncert wspomnień (pieśni i arie z repertuaru Jana Kiepury i Marty Eggerth), perły mozartowskiej muzyki, a także liczne pozycje sakralne.
        Z myślą o niej współczesny kompozytor Adama Walaciński napisał cykl pieśni, których prawykonanie miało miejsce w czerwcu 2001 podczas Festiwalu Muzyki Współczesnej w Krakowie.
        Występuje na licznych festiwalach m.in.Europejskim Festiwau im. Jana Kiepury w Krynicy (na zaproszenie Bogusława Kaczyńskiego), Międzynarodowym Festiwalu Muzycznym im. Krystyny Jamroz w Busku Zdroju, Letnich Festiwalach Muzycznych w Krynicy Zdroju (organizowanych przez Krynickie Towarzystwo Kulturalne im. J Kiepury). Festiwalu Muzycznego Dziedzictwa Narodów w Lądku Zdroju, Narodowym Polskim Festiwalu Pieśni, Piosenki i Poezji Patriotycznej "Bogu i Ojczyźnie" w Lubaczowie, Festiwalach Muzyki Współczesnej i Muzyki Żydowskiej w Krakowie, Porankach Wiedeńskich w Krakowie, festiwalach w Wisconsin Dells Parkway w USA, licznych prestiżowych koncertach w Polsce (Filharmonia Narodowa, Filharmonia Krakowska, Zamek Królewski w Warszawie, Wawel, Collegium Maius, Pałac Prymasowski w Warszawie, na kongresach esperantystów, w placówkach dyplomatycznych ) i poza jej granicami - kilkakrotnie w Austrii (na Uniwersytecie A. Brucknera i w Ratuszu w Linzu, Bazylice Św. Wawrzyńca w Enns-Lorch), wielokrotnie w Szwecji (recitale w Norrlandsoperan w Umea oraz Konsulacie Generalnym Rzeczypospolitej Polskiej w Sztokholmie, Malmo), a także Izraelu, krajach byłej Jugosławii, na Węgrzech, w Niemczech, Słowacji, Rosji.
        W maju 2009 roku na zaproszenie Chińskiego Ministerstwa Kultury oraz Ambasady RP w Pekinie odbyła (z towarzyszeniem pianistki Krystyny Man Li Szczepanskiej) tourn?e po Chinach występując w największych i najbardziej prestiżowych salach koncertowych: Pekin - Forbidden City Concert Hall (Zakazane Miasto), Meizhou - Miejskie Centrum Sztuki Liang Sheng Ludu Hakka, Qingdao - Qingdao Concert Hall.
        Z początkiem lat dziewięćdziesiątych ubiegłego stulecia wystąpiła w filmie biograficznym o dyrygencie Leopoldzie Kozłowskim, który w 1995 roku otrzymał nominację do Oscara w kategorii filmów dokumentalnych. Latem 1999 roku została zaproszona do nagrania wokaliz w fonograficznym zapisie Pana Tadeusza na płytach CD. W swoim dorobku artystycznym ma liczne nagrania CD, z bardzo zróżnicowanym repertuarem. W 2010 nagrała płytę CD "Nie wszystek umrę w 200. rocznicę urodzin - twórczość Chopina i dla Chopina" (FC003) oraz płytę DVD pod tym samym tytułem (FC004). Współwykonawcą tych ostatnich płyt jest pianistka Krystyna Man Li Szczepańska.
        Oprócz działalności artystycznej Ewa Warta-Śmietana pełni funkcję prezesa Fundacji Pomocy Artystom Polskim CZARDASZ, dyrektora (jedynego w Polsce pod względem merytorycznym) konkursu operetkowo-musicalowego im. Iwony Borowickiej, a także jest dyrektorem Majowego Festiwalu Muzycznego w Kazimierzu Dolnym.

Powrót do listy wykonawców
Powrót do programu ramowego
............................................................................................................................................................................................