............................................................................................................................................................................................
 
XXXIV Międzynarodowy Festiwal
CHOPIN W BARWACH JESIENI
Antonin 2015
 
  12, 17 - 20 września 2015  
Stowarzyszenie "Wielkopolskie Centrum Chopinowskie - Antonin" w Ostrowie Wielkopolskim
............................................................................................................................................................................................
(Powrót)

Imprezy Towarzyszące

KONCERT PROLOG
GRAFIKA Z CZECH I SŁOWACJI
PLAKAT CHOPINOWSKI" - WYSTAWA ZE ZBIORÓW KRZYSZTOFA DYDO

                
ANDRZEJ HENRYK BĄCZYK

Andrzej Henryk B±czykAndrzej Henryk Bączyk, absolwent Akademii Muzycznej im. I. J. Paderewskiego w Poznaniu (Teoria muzyki - dyplom z wyróżnieniem, studia kompozytorskie odbył pod kier. prof. F. Dąbrowskiego). Animator życia kulturalnego w Ostrowie Wielkopolskim i regionie. Twórca spotkań z muzyką XX wieku poświęconych pamięci Witolda Lutosławskiego "W hołdzie Mistrzowi". Inicjator i dyrektor I edycji Chantrelle Festival - festiwalu propagującego muzykę dawną. Założyciel Cameraty Ostrowskiej - zespołu wykonującego muzykę barokową na instrumentach historycznych lub ich kopiach.
        W ramach projektu Sacromontana przygotowywał rekonstrukcje partytur manuskryptów spoczywających w Bibliotece Kongregacji Księży Filipinów na Świętej Górze koło Gostynia. Zarejestrowane na płycie CD nagranie z 2007 r. kompozycji "Stabat Mater" J. Zeidlera, na podstawie zrekonstruowanej przez niego partytury, zostało uhonorowane statuetką Fryderyka.
        Stypendysta Ministra Kultury i Sztuki (1984). Laureat Ogólnopolskiego konkursu prac magisterskich w Gdańsku (praca o J. S. Bachu). Uhonorowany przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego odznaką "Zasłużony Działacz Kultury" oraz odznaką honorową "Zasłużony dla Kultury Polskiej", wielokrotnie wyróżniany przez Prezydenta Miasta Ostrowa Wielkopolskiego tytułem "Osobowość Kultury Ostrowskiej", a przez Starostę Ostrowskiego statuetką "Laur Kultury". Jest laureatem kilku ogólnopolskich konkursów kompozytorskich.
        A. H. Bączyk promował, i promuje nadal, muzykę i kulturę muzyczną także jako prelegent m. in. w ramach Konfrontacji Chopinowskich, czy Rajdów Chopinowskich w Pałacu Myśliwskim w Antoninie.
        Lata 2010-2012 przynoszą kilka niezwykle cennych inicjatyw - jego autorstwa - o charakterze pedagogicznym. Międzynarodowy Rok Chopinowski (2010) stał się przyczynkiem do zorganizowania cyklu koncertów promujących muzykę Chopina zarówno w szkołach, jak i poza nimi. Dzieci i młodzież miała sposobność pogłębienia wiedzy o życiu i twórczości F. Chopina w ramach szkolnych i międzyszkolnych konkursów z wiedzy o Chopinie; rzeczą cenną okazał się fakt, że w konkursowych szrankach uczestniczyły ponadto dzieci ze szkół podstawowych i młodzież gimnazjalna. Z racji przypadającej, w grudniu 2011 r., 220 rocznicy śmierci W. A. Mozarta, A. H. Bączyk zorganizował cykl konkursów pt. Z Mozartem za Pan Brat, o zasięgu szkolnym i międzyszkolnym pod Honorowym Patronatem Prezydenta Miasta Ostrowa Wielkopolskiego, adresowanych do uczniów szkół muzycznych i ogólnokształcących. Przy wsparciu Dyrekcji Zespołu Szkół Muzycznych i Centrum Edukacji Artystycznej Region Wielkopolski, z jego inicjatywy, zorganizowane zostały dwukrotnie Makroregionalne Warsztaty Fortepianowe Muzyka XX-XXI wieku z udziałem prof. Gabrieli Szendzielorz-Jungiewicz, wybitnej pianistki i znawczyni problematyki muzyki XX wieku, wykładowcy z AM im. K. Szymanowskiego w Katowicach.
        Jest długoletnim pedagogiem Zespołu Szkół Muzycznych im. K. Komedy-Trzcińskiego w Ostrowie Wielkopolskim. Od wielu lat prowadzi fakultatywne zajęcia z kompozycji; jego wychowankowie są laureatami liczących się konkursów kompozytorskich o zasięgu krajowym i międzynarodowym (np. Konkurs Kompozytorski UFM w Warszawie, "Patri Patriae" w Katowicach, konkursy w USA i Hiszpanii). Na jego ręce składano szereg zamówień na skomponowanie utworów okolicznościowych (np. Kantaty o św. Marcinie na chór, orkiestrę kameralną lub organy, Kantaty "Miasto jak na dłoni" na alt solo, chór i orkiestrę symfoniczną, z okazji 600-lecia Ostrowa Wielkopolskiego, Mysterio "A Pauli Apostoli" na baryton, recytatora i orkiestrę). Jako kompozytor, od szeregu lat koncentruje się na tworzeniu muzyki dla dzieci i młodzieży. Pokłosiem tej działalności są następujące zbiory utworów: "Fortepianowy kalejdoskop" dla początkujących pianistów, "Drobiazgi na fortepian dla czterech rąk", trzy Sonatinki, Żarty muzyczne, czyli trzy fugi na tematy popularnych melodii (Koziołek Matołek, Wlazł kotek, Zielony mosteczek), opracowanie Kolęd w łatwym układzie na dwie i cztery ręce, dziesięć koncertów fortepianowych: w tym Christmas Concert na cztery ręce, Chamber Concert na sześć rąk z towarzyszeniem orkiestry, Koncert "Potrójny" na dwa fortepiany i werbel, Koncert "Dziecięcy" na fortepian i marimbafon z towarzyszeniem orkiestry lub grupy instrumentów, Kwintet "W pigułce" na fortepian i kwartet instrumentów dętych, "Triafonia" na fortepian, dwa akordeony guzikowe i perkusję. Dla młodzieży przeznaczony jest też zbiór kompozycji nawiązujących do elementów muzyki rozrywkowej pt. "Swingujące paluszki", Jazz-Sonatina oraz Miniatury na fortepian.
Stowarzyszenie Wielkopolskie Centrum Chopinowskie - Antonin w Ostrowie Wielkopolskim
oraz
Muzeum Miasta Ostrowa Wielkopolskiego przy pomocy Ostrowskiego Centrum Kultury

zapraszają na:

XXIII Międzynarodową Wystawę Ekslibrisu Muzycznego - Antonin 2015
Grafika z Czech i Słowacji


Kuratorzy wystawy: Bożena i Czesław Wosiowie

Realizacja wystawy : Barbara Jarosz

Galeria PIK Ostrowskiego Centrum Kultury
17 - 30 września 2014


  
Pałac Myśliwski Książąt Radziwiłłów w Antoninie Wielkopolskim

"Plakat chopinowski" - wystawa ze zbiorów Krzystofa Dydo
Impreza towarzysząca 34. Międzynarodowemu Festiwalowi "Chopin w barwach jesieni".



KRZYSZTOF DYDO

Urodzony 1 marca 1945 w Krakowie, z wykształcenia nauczyciel, z zamiłowania podróżnik i kolekcjoner, ekspert i rzeczoznawca w dziedzinie plakatu w firmie DESA, właściciel "Dydo Poster Collection" (Kolekcji plakatów mającej swój początek w połowie lat pięćdziesiątych), w skład której wchodzą polskie i zagraniczne plakaty. Od 1985 prowadzi w Krakowie znaną na całym świecie Galerię Plakatu.
        Współpracuje zarówno z państwowymi i społecznymi instytucjami kulturalnym, teatrami, kinami, muzeami, galeriami, MSZ, jak i pasjonatami oraz kolekcjonerami plakatu na całym świecie.
        Od 1975 zorganizował łącznie blisko 700 wystaw plakatu artystycznego w Polsce i niemal wszystkich krajach Europy od Ukrainy i Rosji po Hiszpanię i Francję. Poza tym w Australii, Nowej Zelandii, USA, Kanadzie, Meksyku, Iranie, Azerbejdżanie, Chinach, Izraelu i Maroku. Tylko w 2015 to wystawy związane z Rokiem Teatru w Krakowie, Toruniu, Sosnowcu, Jeleniej Górze, Wellington i Madrycie oraz wystawy tematyczne w Sibiu, Maladze, Białej Podlaskiej, Bad Hersfeld i Kaliszu. Najważniejsze i największe miały miejsce w Krakowie, liczyły od 500 - 800 plakatów - 100 lat polskiej sztuki plakatu w 1993 roku, 100 lat kina w Polsce - polski plakat filmowy w 1996 oraz Polski plakat teatralny 1899 - 1999 w 2000.
        Organizator i juror wielu konkursów na plakat, m.in. Biennale Plakatu Polskiego w Katowicach, Międzynarodowego Biennale Plakatu Teatralnego w Rzeszowie, Międzynarodowego Biennale Plakatu Społeczno - Politycznego w Oświęcimiu, Plakatu miejskiego w Poznaniu, Stereotypy w Krakowie , Plakat dla Krakowa, Polska w Unii Europejskiej w Warszawie.
        Współtwórca Krakowskiego Festiwalu Plakatu (od 1999). Autor artykułów na temat plakatów, katalogów i albumów o plakacie, między innymi w 1993 - 100 lat polskiej sztuki plakatu, 1995 - Mistrzowie Polskiej Sztuki Plakatu, 1996 - Polski plakat filmowy 1896 - 1996, 2000 - Polski Plakat Teatralny 1899 - 1999, 2001 - Plakaty 1989 - 2001, 2008 - PL 21- Polski plakat XXI wieku oraz Cała ta muzyka - Polski Plakat Muzyczny 1899-2012. Współautor wydanej w 2007 w Meksyku książki Cartel Contemporaneo Polaco 1945-2006 , w 2008 w Rosji Polska Szkoła Plakatu a w 2009 w Bułgarii Polski Plakat Sceniczny i we Włoszech Tutto il Teatro in un manifesto.
        Galeria Plakatu w Krakowie, którą prowadzi, jest miejscem wystaw oraz spotkań artystów, projektantów i miłośników dobrego, artystycznego plakatu. Można tu oglądnąć lub kupić dobry polski plakat artystyczny. Galeria oferuje ponad 2000 tytułów plakatów teatralnych, operowych, filmowych, wystawowych, muzycznych będących dziełami najlepszych polskich artystów ostatniego półwiecza. Poza tym zajmuje się wydawnictwami o plakacie, organizuje konkursy i promuje młodych artystów.
Galeria Plakatu S.C. ul. Stolarska 8-10, 31-043 Kraków ,
tel/fax:+48-12-4212640
www.cracowpostergallery.com

............................................................................................................................................................................................