(Powrót)

        
                               RYSZARD KAJZER


        Grafik, autor plakatów, ilustracji i projektów książek. Urodził się 25 lutego 1973 w Świerczynie koło Włocławka.
        W latach 1994-1999 studiował na Wydziale Grafiki Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. W 1997 roku uczył się w Schule für Gestaltung w St.Gallen w Szwajcarii. Po powrocie, w latach 1997-1999, asystował w Pracowni Projektowania Plakatu prof. Mieczysława Wasilewskiego w ASP w Warszawie, a od 2000 roku w Pracowni Projektowania Grafiki Wydawniczej prof. Lecha Majewskiego, gdzie już w roku 1999 otrzymał nagrodę za najlepszy dyplom z projektowania graficznego. W latach 2003-2004 zbierał doświadczenia jako stypendysta Internationales Künstlerhaus Villa Concordia w Bambergu (Niemcy).
        Tworzy głównie plakaty, projekty książek, ilustracje. Wykłada w warszawskiej ASP (prowadzi Pracownię Liternictwa dla studentów I i II roku na Wydziale Grafiki) oraz w Wyższej Szkole Informatyki Stosowanej i Zarządzania w Warszawie. Jest założycielem Zerkaj Studio (www.zerkajstudio.pl) zajmującym się m.in. składem książek.
        Plakaty Kajzera cechuje malarska swoboda, jakby niedbały gest. Artysta czasem posługuje się formą wycinankową ("Festiwal Filmów Latynoamerykańskich", 2004) lub wydzieraną ("Cień"). Stosowane przezeń odręczne liternictwo, często na granicy czytelności, rozpryskuje się ("Musik Fabrik"), tworzy rzędy oddalonych od siebie linii tła ("Kajzer. Plakaty", 2004), energetycznie promieniuje (nagrodzony na Krakowskim Festiwalu Plakatu "Festiwal Filmów Latynoamerykańskich", 2001) lub kontrastuje z dużymi, płaskimi plamami ostrego, przesyconego koloru.
        Kajzer zaprojektował również szereg publikacji książkowych, z których część została wyróżniona w konkursach Polskiego Towarzystwa Wydawców Książek, m.in.: "Kiedy umiera anioł" Jerzego Andrzeja Masłowskiego (wyd. Tao), album własnych prac "Kajzer" (wyd. Edition Villa Concordia im Verlag Frankischer Tag, Niemcy), "Wielcy i niewielcy" Ireny Krzywickiej (wyd. Nisza), "Pensjonat" Piotra Pazińskiego (wyd. Nisza), "Opowieści z pałacu Saskiego" Joanny Borowskiej (wyd. Green Gallery) i "Franz Kafka" Klausa Wagenbacha (wyd. Nisza).
        Wśród wybranych wystaw indywidualnych wymienia: 2001 - Galeria Sztuki Współczesnej, Włocławek; Klub Między Nami, Warszawa; 2004 - Internationales Künstlerhaus Villa Concordia, Bamberg; Polskie Centrum Kultury, Monachium; Galeria Sztuki Współczesnej, Włocławek; Galeria Sztuki Współczesnej, Olkusz; 2005 - Instytut Polski w Sofii; Galeria ZOO, Warszawa.
        Spis wybranych wystaw zbiorowych, w których uczestniczył artysta w różnych krajach - od Europy przez USA, Meksyk, Japonię po Hongkong, obejmuje prawie czterdzieści pozycji. Był wielokrotnie nagradzany jako autor plakatów, m.in. w roku 2010 zdobył wyróżnienie honorowe w kategorii specjalnej "Chopin na nowo" 22. Międzynarodowego Biennale Plakatu w Warszawie (za plakat "Chopin").

............................................................................................................................................................................................