............................................................................................................................................................................................
 
   ............
        KONFRONTACJE
                   CHOPINOWSKIE
                                 ............
 
   
Stowarzyszenie "Wielkopolskie Centrum Chopinowskie - Antonin" w Ostrowie Wielkopolskim
(Powrót)
........................................................XXVII KONFRONTACJE CHOPINOWSKIE.................................................................


 

Stowarzyszenie "Wielkopolskie Centrum Chopinowskie Antonin"
w Ostrowie Wielkopolskim

z a p r a s z a     n a

XXVII KONFRONTACJE CHOPINOWSKIE

Lipiec 2010, niedziele, godzina 19.00
Pałac Myśliwski Książąt Radziwiłłów
Antonin
R O M A N T Y C Z N I E...

4 lipca 2010
Zofia Mikołajczyk, pianistka
Grażyna Busse, skrzypaczka
Marta Murawska - Bednarska, waltornistka

Program:
Robert Schumann - Sonata a-moll op. 105 na skrzypce i fortepian
I - Mit leidenschaftlichem Ausdruck
II -Allegretto

Fryderyk Chopin - Walc a-moll op. 34 nr 2

Johannes Brahms - Trio Es-dur op. 40 na skrzypce, waltornię i fortepian
Andante
Scherzo. Allegro
Adagio mesto
Finale. Allegro con brio



GRAŻYNA BUSSE
Studia w klasie skrzypiec ukończyła w 1991r. z wyróżnieniem. Laureatka krajowych konkursów skrzypcowych, m. in. w Poznaniu (IV miejsce) i w Warszawie (II miejsce) oraz Konkursu Kameralnego w Łodzi.
Współpraca z wieloma orkiestrami w Polsce i za granicą, m. in. z "Sinfonią Varsovią" oraz przez wiele lat z Orkiestrą Kameralną PRiTV "Amadeus"..
Obecnie pracuje w Filharmonii Poznańskiej.

MARTA MURAWSKA - BEDNARSKA.
Muzyk kameralny i orkiestrowy. Studia ukończyła w 2007r. w klasie rogu mgr K. Stenzla Akademii Muzycznej w Poznaniu Solistka Filharmonii Poznańskiej.
Współpracuje z wieloma orkiestrami w Polsce i za granicą: Orkiestra Teatru Wielkiego w Poznaniu, Orkiestra Radiowa w Warszawie, Philharmony of The Nations, Sinfonietta Cracoviensis, Orkiestra "Le Quarto Stagioni", Orkiestra Symfoniczna na Dworze Króla Artusa w Toruniu. Waltornistka kwintetu blaszanego Kapela Zamku Kórnickiego "Castle Brass" w Poznaniu.

ZOFIA MIKOŁAJCZYK
Absolwentka Akademii Muzycznej w Poznaniu oraz Rogal Academy of Music w Londynie (dyplomy z wyróżnieniem). Laureatka krajowych i międzynarodowych konkursów muzycznych, m. in. konkursu kameralnego w Grazu (Austria).
Koncertowała w kraju i za granicą jako solistka i kameralistka, także - wielokrotnie - na terenie ziemi Ostrowskiej (Antonin, Lewków).
Na co dzień zajmuje się pracą pedagogiczną.



11 lipca 2010
Dorota Szczepaniak, pianistka
Joanna Bara, wiolonczelistka

Program:
Fryderyk Chopin - Sonata g-moll op. 65 na wiolonczelę i fortepian
Allegro moderato
Scherzo. Allegro con brio
Largo
Finale. Allegro

Edward Grieg - Sonata a-moll op. 36 na wiolonczelę i fortepian
Allegro agitato
Andante molto tranquillo
Allegro. Allegro molto e marcato
DOROTA SZCZEPANIAK
Ukończyła PSM II stopnia w Kaliszu w klasie Krystyny Bujakiewicz, a następnie studia na Wydziale Instrumentalnym Akademii Muzycznej w Poznaniu pod kierunkiem profesora Andrzeja Tatarskiego. Występowała jako solistka z Orkiestrą Symfoniczną Filharmonii Kaliskiej wykonując koncerty F. Mendelssohna i H. Melcera. Kilkakrotnie uczestniczyła w Konfrontacjach Chopinowskich w Antoninie, grając w duecie fortepianowym oraz jako kameralistka. Brała również udział w konkursach muzycznych w charakterze akompaniatora. Prowadzi działalność pedagogiczną.

JOANNA BARA
Absolwentka Akademii Muzycznej we Wrocławiu, którą ukończyła w 1995 roku w klasie prof. Stanisława Firleja. Współpracowała z Wrocławską Orkiestrą Kameralną "Giovanni Virtuosi" oraz licznymi zespołami kameralnymi. Dwukrotnie występowała podczas Konfrontacji Chopinowskich "Muzyczne Wieczory u Księcia" w Pałacu Myśliwskim w Antoninie w trio fortepianowym. Otrzymała wyróżnienie od Prezydenta Miasta Kalisza za aktywną działalność w sezonie artystycznym 2000/2001. Obecnie jest koncertmistrzem wiolonczel Filharmonii Kaliskiej, jak również nauczycielem gry na wiolonczeli w PSM I i I st.w Kaliszu i Zespole Szkół Muzycznych w Ostrowie Wielkopolskim. Od 1996 roku wiolonczelistka kwartetu "Egine".

Do góry


18 lipca 2010
Izabela Frankowska - Grabarczyk, śpiewaczka (sopran)
Andrzej Henryk Bączyk, pianista

Program:
Fryderyk Chopin - 3 pieśni:
"Piosnka litewska"
" Śliczny chłopiec"
"Życzenie"

L. Różycki - "Piosenka Caton"

N. Dostal - Węgierskie wesele"

F. Lehár:
"Cygańska miłość"
"Usta milczą"

E. di Capua & i A. Mazzucchi - "O sole mio"

V. di Chiara - "La spagnola"

H. Mamcini - "Moon River"

G. Gershwin:
"I Got Rhythm"
"The Man i Love"
"Sammertime"

H. Wars - "Miłość ci wszystko wybaczy"

J. Petersburski - "Ja się boję sama spać"

F. Loewe - "Could I Have Danced All Night"

IZABELA FRANKOWSKA - GRABARCZYK
Ukończyła Akademię Muzyczną w Bydgoszczy na wydziale wokalno - aktorskim w klasie prof. Magdaleny Krzyńskiej. Była solistką Opery Gdańskiej i Opery Wrocławskiej.
Obecnie licznie koncertuje, propagując muzykę kameralną. Jako animatorka życia kulturalnego na ziemi ostrzeszowskiej, jest autorką wielu oryginalnych przedsięwzięć artystycznych na terenie Ostrzeszowa i Kobylej Góry. Jest inicjatorem i organizatorem cyklu muzycznego pt. "Muzyka między niebem, a ziemią", odbywającego się od 7 lat na scenie u stóp Krzyża Milenijnego, na najwyższym wzgórzu Wielkopolski. Projekt ten cieszy się niesłabnącym zainteresowaniem melomanów nie tylko przez wzgląd na walory krajobrazowe miejsca, w którym się odbywa, ale nade wszystko, za sprawą wysokiego poziomu artystycznego.

ANDRZEJ HENRYK BĄCZYK
Absolwent Państwowej Szkoły Muzycznej im. H. Melcera w Kaliszu (klasa fortepianu: K. Bujakiewicz, kompozycja fakultatywna: A. Zdziubany) oraz Akademii Muzycznej w Poznaniu (ukończył z wyróżnieniem teorię muzyki), studiował także kompozycję w klasie prof. F. Dąbrowskiego. Animator życia kulturalnego w Ostrowie Wielkopolskim i regionie. Jest założycielem CAMERATY OSTROWSKIEJ - zespołu wykonującego muzykę barokową na instrumentach historycznych. W ramach projektu SACROMONTANA przygotowuje m. in. rekonstrukcje partytur utworów przechowywanych w Bibliotece Kongregacji Księży Filipinów. Kongregacja powierzyła mu ponadto kierownictwo artystyczne reaktywowanej KAPELI ŚWIĘTOGÓRSKIEJ działającej przy tamtejszej Bazylice.
Kompozytor, aranżer, dyrygent, akompaniator. Stypendysta Ministra Kultury i Sztuki (1984). Laureat Ogólnopolskiego konkursu prac magisterskich w Gdańsku (praca o Janie Sebastianie Bachu). Uhonorowany przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego odznaką "Zasłużony Działacz Kultury", kilkakrotnie wyróżniony tytułem "Osobowość Kultury Ostrowskiej" nagrodami Prezydenta Ostrowa Wielkopolskiego i Starosty Ostrowskiego.

Do góry


25 lipca 2010
ERATO TRIO
Grzegorz Skrobiński, pianista
Marta Kowalczyk, skrzypaczka
Robert Dacko, wiolonczelista

Program:
Fryderyk Chopin - 4 Mazurki op.17
B-dur, e-moll, As-dur, a-moll

Johannes Brahms - Trio H-dur op.8
Allegro con brio
Scherzo. Allegro molto
Adagio
Allegro

Dymitr Szostakowicz - Trio e - moll op. 67
AndanteAndante moderato
Allegro non troppo
Largo
Allegretto
ERATO TRIO - powstało w roku 2001; pracowało pod kierunkiem tak wybitnych muzyków jak: Jerzy Marchwiński, Andrzej Bauer, Katarzyna Jankowska, Maciej Paderewski, Kazimierza Michalika i wielu innych. W roku 2003 zespół ten wygrał konkurs muzyki kameralnej we Wrocławiu. W roku 2007 Erato Trio zdobyło III miejsce na Międzynarodowym Konkursie im. K.Bacewicza w Łodzi. W roku 2008 zostali półfinalistami konkursu muzyki kameralnej w Frankfurcie nad Menem. W roku 2009 zostali finalistami Konkursu Muzyki Kameralnej im. J.Brahmsa w Gdańsku. Również w roku 2009 Erato Trio wykonało Koncert Potrójny C op.56 L. van Beethovena pod batutą J.M.Zarzyckiego. Erato Trio koncertowało w wielu salach koncertowych Warszawy i Polski, jak również Szwajcarii i Niemczech.

GRZEGORZ SKROBIŃSKI
Naukę gry na fortepianie rozpoczął w wieku 6 lat pod kierunkiem prof. Marii Grzebalskiej. W roku 2004 ukończył z wyróżnieniem Zespół Państwowych Szkół Muzycznych im. Karola Szymanowskiego w Warszawie w klasie prof. Aleksandry Kowalik-Burdzy. Również w roku 2004 uzyskał pierwszą lokatę na egzaminach wstępnych do Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina w Warszawie. Absolwent UMFC klasie fortepianu prof. Elżbiety Tarnawskiej oraz w klasie kameralistyki pod kierunkiem wybitnych pedagogów i artystów takich jak Andrzej Bauer i Katarzyna Jankowska. Jest laureatem nagród na wielu konkursach, m.in. Konkursie Pianistycznym w Koninie (II nagroda) , Konkursie Muzyki Kameralnej we Wrocławiu (I nagroda),Międzynarodowym Konkursie Muzyki Kameralnej w Łodzi (III nagroda), Przesłuchaniach Chopinowskich w Warszawie (wyróżnienie), w roku 2009 wraz z Joanną Freszel zdobył III nagrodę na konkursie wokalnym im. K.Szymanowskiego, w roku 2007 z Hubertem Stolarskim zdobył I nagrodę na konkursie wokalnym w Kielcach oraz wyróżnienie dla najlepszego pianisty konkursu i wielu innych. W roku 2003 w drodze konkursu uzyskał stypendium od Królowej Belgii -"Musica Mundi".
Koncertował w wielu salach koncertowych - Sala Koncertowa FN, Filharmonia im. Artura Rubinsteina w Łodzi, TiFC, Zamek Królewski, WTM, Pałac w Jabłonnej, Łazienki Królewskie, Instytut Austriacki w Warszawie, Ratusz Staromiejski w Gdańsku, Muzeum Karola Szymanowskiego "Willa ATMA" w Zakopanem, Pałac w Antoninie, Akademie Muzyczne we Wrocławiu, w Poznaniu, w Gdańsku, w Łodzi, Sala Balowa Starego Domu Zdrojowego w Krynicy, jak również w Austrii, Belgii, Włoszech ,Szwajcarii, Niemczech, Japonii i innych krajach.
Współpracował ze światowej sławy pedagogami takimi jak: B. Berman, D. Thai Son, D. Merlet, V. Nossina, E. Pobłocka, A. Tatarski, J. Marchwiński, K. Michalik, E. Tawaststjerna, O. Yablonskayą, H. Nakamurą, J. Rouvier, S. Babayan, J. O'Connor, K. Kenner i z wieloma innymi. W roku 2003 wystąpił ze światowej sławy kwartetem Talich String Quartet wykonując kwintet Dworzaka. Również w tym roku wziął udział w festiwalu muzyki kameralnej w Waterloo. Wystąpił pod batutą m.in. Rubena Silvy (wykonując II koncert Rachmaninowa),Szymona Kawalli (wykonując koncert na trzy fortepiany C J.S.Bacha) oraz Jana Miłosza Zarzyckiego ( Koncert Potrójny C op.56 L.van Beethoven) .2 marca 2007 roku wystąpił na koncercie jubileuszowym Władysława Bartoszewskiego wykonując m.in. II sonatę b op.36 S.Rachmaninowa. W roku 2008 został zaproszony na festiwal Music Academy w Hamamatsu, gdzie miał okazję spotkać się i koncertować z najwybitniejszymi pianistami młodego pokolenia, jak również współpracować z największymi pedagogami współczesnej pianistyki . W roku 2009 roku miał okazję wystąpić z takimi muzykami jak Jakub Jakowicz (Trio d op.49 F.Mendelssohn-Bartholdy'ego) oraz Bartłomiej Nizioł (Kwintet Dworaka), jak również z Urszulą Kryger (pieśni Karłowicza-wybór). Równocześnie współpracuje z wybitnymi artystami młodego pokolenia takimi jak Agnieszka Hauzer, Joanna Freszel, Marta Wryk, Hubert Stolarski (śpiew), Piotr Kopczyński (fortepian), Marcin Markowicz(skrzypce) i inni.

MARTA KOWALCZYK
Urodziła się w 1991 roku w Koszalinie. Naukę gry na skrzypcach rozpoczęła w wieku 7 lat w ZPSM im. Grażyny Bacewicz w Koszalinie w klasie Prof. Jolanty Libickiej, a następnie Prof. Małgorzaty Kobierskiej. Obecnie jest uczennicą OSM im. Zenona Brzewskiego w Warszawie i kształci się w klasie Profesora Jana Staniendy.
W 2008 roku wygrała polskie eliminacje Konkursu Eurowizji dla Młodych Muzyków i reprezentowała Polskę na finale Eurovision Young Musicians w Wiedniu. Ponadto jest laureatką wielu konkursów krajowych i międzynarodowych, między innymi: tytułu laureata na Ogólnopolskim Konkursie "Paganini Junior" Radia BIS; I nagrody na Ogólnopolskim Konkursie Skrzypcowym na Skrzypce Solo im. Tadeusza Wrońskiego; I nagrody na Ogólnopolskim Konkursie im. Rodziny Grobliczów w Krakowie; I nagrody oraz specjalnej nagrody European Union of Music Competitions for Youth za największą indywidualność artystyczną na Międzynarodowym Konkursie Skrzypcowym w Bled (Słowenia); I nagrody oraz specjalnej nagrody European Union of Music Competitions for Youth za największą indywidualność artystyczną na Konkursie Młodych Muzyków im. P. Konjovica w Belgradzie; IV nagrody na IV Międzynarodowym Konkursie im. T. Wrońskiego na Skrzypce Solo.
Koncertowała w wielu krajach Europy, a ponadto w Chinach i Kanadzie. Wielokrotnie występowała z Orkiestrą Filharmonii Koszalińskiej; koncertowała także, między innymi, z Orkiestrą Symfoniczną Filharmonii Narodowej, Orkiestrą Sinfonia Varsovia, Orkiestrą Filharmonii Krakowskiej, Orkiestrą Filharmonii Opolskiej i Polską Orkiestrą Radiową pod dyrekcją takich dyrygentów jak Antoni Wit, Jacek Kasprzyk, Ruben Silva, Bogusław Dawidow, Sławomir Chrzanowski, Jan Stanienda i Łukasz Borowicz.
Jest stypendystką Krajowego Funduszu na Rzecz Dzieci, Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz programu stypendialnego "Młoda Polska".

ROBERT DACKO
Urodził się w 1985 roku w Gdańsku. Naukę gry na wiolonczeli rozpoczął w wieku 7 lat. Był uczestnikiem wielu kursów mistrzowskich m.in. w Łańcucie, Żaganiu, Zamościu, Wigrach gdzie pracował pod kierunkiem prof. A. Bauera, prof. K. Michalika, prof. T. Strahla. Jest laureatem I miejsca na Ogólnopolskich Przesłuchaniach Zespołów Kameralnych we Wrocławiu (2003), I miejsca na Ogólnopolskim Konkursie Zespołów Kameralnych w Chełmie (2004), III miejsca na Międzynarodowym Konkursie Muzyki Kameralnej im. K. Bacewicza w Łodzi (2007). Był uczestnikiem VI Międzynarodowego Konkursu Wiolonczelowego im. W. Lutosławskiego (2007). W latach 2001-2004 był koncertmistrzem wiolonczel Warszawskiej Filharmonii Młodzieżowej. Członek Warszawskiej Grupy Wiolonczelowej Cellonet. Absolwent Uniwersytetu Muzycznego F. Chopina w Warszawie w klasie prof. Andrzeja Bauera.

Do góry
Słowo o muzyce: Dorota Szczepaniak, Andrzej H. Bączyk, Witold Pelka
Wyjazd autobusu sprzed Cechu Rzemiosł Różnych (ul. Wolności ) o godz. 18.00
Zorganizowano ze środków: Gminy Miasto Ostrów Wielkopolski, Urzędu Marszałkowskiego Województwa Wielkopolskiego.

Sponsor: Duże Centrum Kwiatowe Janina Maślińska
............................................................................................................................................................................................