(Powrót)

Wiesław Rosocha         
                               WIESŁAW ROSOCHA


W latach 1969-1974 studiował na Wydziale Grafiki ASP w Warszawie. Jest absolwentem pracowni plakatu prof. Henryka Tomaszewskiego. W latach 1975-1978 był w ASP asystentem w pracowni malarstwa Teresy Pągowskiej. W okresie stanu wojennego współpracował z wydawnictwami podziemnymi, biorąc udział w niezależnym życiu artystycznym.
        Projektując plakaty, książki i ilustracje współpracował z wieloma teatrami – Teatrem Wielkim, Operą Novą, Teatrem Szwedzka 2/4, Lothe Lachmann Videoteatrem Poza, licznymi wydawnictwami w Polsce i zagranicą (m.in. Czytelnik, PIW, PWN, Iskry, Albrecht Kanus, Hakayawa), czasopismami społeczno-kulturalnymi ("Maski", "Charaktery") i dziennikami ("Rzeczpospolita", "Gazeta Wyborcza").
Pracę grafika-projektanta łączy z działalnością artystyczną, która nie będąc pracą "na zmówienie" odpowiada zainteresowaniom społeczno-politycznym autora i często ma charakter bardzo osobistych, emocjonalnych wypowiedzi na frapujące go tematy (np. w jednym z autorskich projektów artysta wydał na przełomie roku 1999 i 2000 dwa plakaty – jeden podsumowujący wiek XX, drugi próbujący prorokować najbliższą przyszłość trzeciego millenium). Taka postawa wynika z silnego poczucia niezależności grafika, który parając się plakatem i ilustracją nie tylko selekcjonuje realizowane zamówienia, ale też sam bywa dla siebie zleceniodawcą.
        Wiesław Rosocha jest laureatem wielu konkursów. Otrzymał m.in.: nagrodę główną PTWK w konkursie na Najpiękniejszą Książkę Roku (1980), złoty medal na VI Biennale Plakatu w Lahti (1985), złoty medal na VI Międzynarodowej Wystawie The Art Directors Club w Nowym Jorku (1992), nagrodę im. Józefa Mroszczaka na 15. Międzynarodowym Biennale Plakatu w Warszawie (1996), Grand Prix I Biennale Ilustracji w Aki Town (2001), Yusaku Kamekura International Design Award na 8. Międzynarodowym Triennale Plakatu w Toyamie (2006), srebrny medal na 9. Międzynarodowym Triennale Plakatu w Toyamie (2009).
        Ważniejsze wystawy indywidualne artysty odbyły się w galeriach warszawskich: Ściana Wschodnia (1977), Grafiki i Plakatu (1993), Pokaz (1994 i 2009), Studio (2004), Green (2005), a także w Japonii – w Creation Gallery G8 w Tokio (1995) i w Toyamie oraz w Finladnii – Taidejulistegalleria w Helsinkach (2001).

............................................................................................................................................................................................