............................................................................................................................................................................................
 
XXVII TTURNIEJ PIANISTÓW STYPENDYSTÓW ZAGRANICZNYCH
O NAGRODĘ
KSIĘCIA ANTONIEGO H. RADZIWIŁŁA
 
   
Stowarzyszenie "Wielkopolskie Centrum Chopinowskie - Antonin" w Ostrowie Wielkopolskim
(Powrót)

XXVII TURNIEJ PIANISTÓW STYPENDYSTÓW ZAGRANICZNYCH (zdjęcia, Cezary Janiszewski - patrz: galeria)
PAŁAC MYŚLIWSKI KSIĄŻĄT RADZIWIŁŁÓW, 14 -15 CZERWCA - ANTONIN 2014

XXVII TURNIEJ PIANISTÓW
Stypendystów Zagranicznych
o nagrodę im. księcia Antoniego H. Radziwiłła

14 - 15 czerwca 2014
Pałac Myśliwski Książąt Radziwiłłów ANTONIN

Xu Zi (Chiny) został laureatem Grand Prix 27. Turnieju Pianistów Stypendystów Zagranicznych Antonin 2014. Chiński pianista - student Akademii Muzycznej im. F. Nowowiejskiego w Bydgoszczy, z klasy prof. K. Popowej-Zydroń otrzymał równiez Nagrodę Specjalną za wykonanie programu chopinowskiego. Najmłodszy uczestnik turnieju (dwudziestolatek) zyskał najwyższe uznanie wśród antonińskiej publiczności, która w sobotę i niedziele przybyła na muzyczne zmagania pięciorga finalistów do Pałacu Myśliwskiego w Antoninie (z przyczyn osobistych wycofała sie ze turnieju Olesia Gaiduk).

U c z e s t n i c y :

Bram Buitenkant Holandia (Akademia Muzyczna - Kraków)
Adam Farana Czechy (Akademia Muzyczna - Katowice)
Olesia Gaiduk Ukraina (Akademia Muzyczna - Łódź)
Shoko Miyake Japonia (Akademia Muzyczna - Warszawa)
Ichin Nyamaa Mongolia (Akademia Muzyczna - Katowice)
Xu Zi Chiny (Akademia Muzyczna - Bydgoszcz)

Bram Buitenkant

Bram  BuitenkantUrodził się w Amsterdamie w roku 1990. Naukę gry na fortepianie rozpoczął w wieku siedmiu lat, a w piętnastym roku życia został przyjęty do klasy talentów Marjes Benoist w Konserwatorium w Amsterdamie, gdzie następnie ukończył studia licencjackie w klasie Marcela Baudet. Od roku 2012 studiuje w Akademii Muzycznej w Krakowie, w klasie prof. Andrzeja Pikula. Uczestniczył w kursach mistrzowskich wybitnych pianistów takich jak: Naum Grubert, Willem Brons, Konstanze Eickhorst, Elza Kolodin oraz Tatiana Zelikman. Z zamiłowaniem uprawia także muzykę kameralną stale współpracując z wiolonczelistą Davidem Reitzem. Występował na wielu koncertach także na festiwalach YPF w Amsterdamie, Sunarte we Włoszech oraz Międzynarodowym Festiwalu im. M. K. Ogińskiego w Iwoniczu Zdroju.

Program:

I
Karol Szymanowski
        - Etiuda b-moll op.4 nr 3
Fryderyk Chopin
        - Mazurek G-dur op.50 nr 1
        - Mazurek C-dur op.24 nr
York Bowen
        - Sonata f-moll op.72 ( część I)

II
Fryderyk Chopin
        - Preludium Des-dur op.28 nr 15
        - Fantazja f-moll op.49

Adam Farana

Adam FaranaUrodzony 1990. Mieszka w Ostrawie. Studiował w latach: 2005 -2008 Konserwatorium w Pardubicach w klasie fortepianu Martina Hrsela i Zdenky Kolarovej; następnie Konserwatorium Janacka w Ostrawie w klasie fortepianu doc. Xenie Hranicke (2008-2011); na Wydziale Sztuki Uniwersytetu Ostrawskiego w klasie doc. Xenie Hranicke oraz Ivo Kahanka (2010-2013); w Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w klasie fortepianu prof. Moniki Sikorskiej-Wojtachy (2013-2014). Uczestniczył w kursach mistrzowskich, któree prowadzili: Ivan Gajan, Euglen Indjic, Pierre Jasmin, Ivo Kahanek, Ivan Klansky, Joanna Matlakiewicz, Marina Primachenko, Jiri Skovajsa, Monika Tudendliebova, Frantisek Maly, Jiri Hlinka. W Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym Amadeus, Brno 2002 uzyskał 2. nagrodę; w Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym Kosice 2005 - 3. nagrodę; w Prague Junior Praga 2005 - 2. nagrodę; w Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym "Beethovenuv Hradec 2006" - wyróżnienie; w Międzynarodowym Konkursie Kameralistów (duet fortepianowy) Wrocław 2007 - 1. nagrodę; w Międzynarodowym Konkursie im. F. Schuberta dla duetów fortepianowych Desenik 2007 - 2. nagrodę; w Narodowym Przeglądzie Konserwatoriów Pardubice - 2. nagrodę; w Międzynarodowym Konkursie im. B. Smetany Pilzno 2010 - wyróżnienie; w 22 Concorso Pianistico Internazionale Roma 2012 - 3. nagrodę kat. Solo i wyróżnienie kat. duet fortepianowy; Art duo Music International Festival Wiedeń - 2 nagroda w kat. Solo i 1. nagroda w kat. duet fortepianowy: w Międzynarodowym Konkursie Fletowym Jastrzębie-Zdrój 2012 - nagrodę za wyróżniający akompaniament.

Program:

I
Maurice Ravel
        - Gaspard de la nuit

II
Fryderyk Chopin
        - Mazurki op. 56
        - Scherzo E-dur op. 54
Olesia Gaiduk

Olesia GaidukOlesia Gaiduk skończyła Lwowską Specjalizowaną Szkołę im. S. Kruszelnytskiej, później studia licencjackie we Lwowskiej Akademii Narodowej im. M. Lysenka. Teraz studiuje na Akademii Muzycznej im. Grażyny i Kiejstuta Bacewiczów w Łodzi, w klasie prof. Marii Koreckiej-Soszkowskiej. Brała udział w wielu krajowych i międzynarodowych konkursach: I krajowy konkurs pianistów ( Lwów 2009, II nagroda), Konkurs im. Henryka Neuhausa ( Kirowograd 2009, II nagroda), Międzynarodowy festiwal-konkurs "Music without limits" (Litwa 2012, dyplom, 2013- V nagroda), Międzynarodowy konkurs "Roma 2012" ( Rzym 2012, dyplom), I Międzynarodowy konkurs pianistyczny "Music without limits" ( Łódż 2013, Dyplom uczestnictwa). Została wyróżniona Nagrodą Muzyczną Rolanda na Międzynarodowym Forum Pianistycznym ( Sanok, 2012), a także Nagrodą Prof. Urszuli Bartkiewicz - "Klawesynista Forum"(Sanok 2013). Występowała z koncertami na Ukrainie i za granicą - w Polsce oraz Słowacji.

Program;

I
Fryderyk Chopin
        - Etude op.25 N 12 c-moll
        - Nokturn op.posth. cis-moll

S. Rachmaninow
        - Muzyczne momenty op.16 NN 3,4, h-moll, e-moll

II
Fryderyk Chopin
        - Nokturn op.48 N 1, c-moll
        - Etude op.25 N 7, cis-moll
        - Ballade op.23, g-moll

Shoko Miyake

Shoko MiyakeUrodziła się 27 stycznia 1988 r. w Sendai, w Japonii. Ukończyła Tokyo College of Music pod kierunkiem prof. Reiko Kikuchi i Tadashi Nonaka. Od 2010 r. studiowała jako stażystka na warszawskim Uniwersytecie Muzycznym im. Fryderyka Chopina w klasie prof. Bronisławy Kawalla i Lucjana Benisza. W 2012 r. została studentką, obecnie jest na drugim roku studiów magisterskich. Jest laureatką konkursów muzycznych w Japonii, otrzymała trzecią nagrodę Tohoku Chopin Competition(2004) oraz All Tohoku Piano Competition(2007), a także czwartą nagrodę Chopin Competition in Asia, w Tokio (2009).




Program:

I
Ravel
        - Valses nobles et sentimentales

II
Fryderyk Chopin
        - Barkarola op.60 Fis-dur
        - Ballada nr.4 op.52 f-moll

Ichin Nyamaa

Ichin Nyamaa Ichin Nyamaa urodziła się w roku 1993. W latach 2000-2011 "Music and Dance College" w Mongolii. Od 2012 roku studentka Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach w klasie fortepianu prof. Moniki Sikorskiej Wojtachy, prowadzona przez dr Huberta Salwarowskiego. Uczestniczyła w Polsce w kursach mistrzowskich prowadzonych przez - 2014 prof. Piotra Palecznego, 2013 prof.Grzegorza Kurzyńskiego, 2012 Annę Malikovą. Wśród osiągnięć jest Grand Prix w I Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym w Mongolii "F.Chopin and Mongolia in 21st century" (2011).



Program:

I
Claude Debussy
        - Etude no.1 "Pour les 5 doigts d'apr?s Mr Czerny"
Maurice Ravel
        - Miroirs No. 4, "Alborada del Gracioso"

II
Fryderyk Chopin
        - Sonata b moll op.35

Xu Zi

Xu Zi urodził się w grudniu 1994 roku. Od roku 2010 uczył się w Państwowym Zespole Szkół Muzycznych w klasie talentów prof. Katarzyny Popowej-Zydroń oraz dr. Piotra Kępińskiego. Jest laureatem Nagrody Specjalnej za najlepsze wykonanie utworów K. Szymanowskiego na Międzynarodowym Konkursie Artur Rubinstein in memoriam (Bydgoszcz, 2011), I nagrody na Festiwalu Chopinowskim w Koninie (2012) oraz półfinalistą Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. I.J. Paderewskiego w Bydgoszczy (2013). Obecnie jest studentem II roku Wydziału Instrumentalnego Akademii Muzycznej im. F. Nowowiejskiego w Bydgoszczy w klasie prof. K. Popowej-Zydroń, dr. Piotra Kępińskiego i as. Pawła Wakarecego.



Program:

I
Mozart-Liszt-Busoni
        - Fantasy on two themes from W. A. Mozart's "Marriage of Figaro"
F. Liszt
        - Mephisto Walz No.1

II
Fryderyk Chopin
        - Etiudy op.10 /1,2
Fryderyk Chopin
        - Polonaise in F-sharp minor op.44
Fryderyk Chopin
        - Barcarolle in F-sharp major op.60



Koncerty komentuje: Agnieszka Iwanowska

Program:
Sobota, 14.06.2014, 17.oo - prezentacje programów dowolnych, głosowanie publiczności;

Niedziela, 15.06.2014, 17.oo - prezentacje programów chopinowskich, ogłoszenie wyników, koncert laureata

Odjazd autobusów godz. 16.3o ul. Wolności - przystanek MZK w Ostrowie Wielkopolskim

Turniej zorganizowano ze środków budżetów:
Urzędu Marszałkowskiego Województwa Wielkopolskiego
Urzędu Miejskiego w Ostrowie Wielkopolskim

Patron medialny - GAZETA OSTROWSKA

Organizacja - Wielkopolskie Centrum Chopinowskie - Antonin w Ostrowie Wielkopolskim, pl. Rowińskiego 2, www.chopin-antonin.pl, maria.fraszczak@o2.pl,andrzejleraczyk@poczta.onet.pl
Produkcja i kierownictwo - Maria Frąszczak
Współpraca - Alina Mieloch i Andrzej Leraczyk
Korekta fortepianu - Jerzy Adamczyk
Statuetka Grand Prix - Marta Oźmina-Wypych
Grafiki dla artystów - Maciej Kopecki
Nagroda specjalna - Czesław Woś
Kwiaty dla artystów - Duże Centrum Kwiatowe "Wioletta" w Ostrowie Wielkopolskim
Redakcja i korekta wydawnictw - Wojciech Suszycki
Projekty typograficzne i łamanie wydawnictw - Cezary Janiszewski
Druk folderu i zaproszeń - ZWD Poligrafia Ostrów Wielkopolski
Druk afisza - Graficolor s.c. Ostrów Wielkopolski
............................................................................................................................................................................................