............................................................................................................................................................................................
 
XXVI Międzynarodowy Festiwal
CHOPIN W BARWACH JESIENI
Antonin 2007
 
  7, 8, 13 - 16 września 2007  
Stowarzyszenie "Wielkopolskie Centrum Chopinowskie - Antonin" w Ostrowie Wielkopolskim
............................................................................................................................................................................................
(Powrót)

                                                                             Słuchać Chopina wszystkimi zmysłami
Szanowni Państwo,
        Jest mi niezwykle miło w imieniu Organizatorów zaprosić Państwa na Międzynarodowy Festiwal "Chopin w barwach jesieni" do Antonina. Sceneria Myśliwskiego Pałacu Radziwiłłów sprawia, że nokturnów, mazurków, polonezów, walców, preludiów naszego Muzycznego Wieszcza słucha się w sposób jedyny i niepowtarzalny - bo "wszystkimi zmysłami".
        Pałac Antoniego Radziwiłła, wzniesiony przed laty w samym sercu puszczy nad malowniczym jeziorem, dotrwał do naszych czasów w kształcie niezmienionym. Jest więc autentyczny, a to powoduje, że przebywając w Antoninie doświadczamy poczucia magii miejsca. W parku, wśród starych drzew, w tym wielowiekowych dębów, zdaje się pobrzmiewać echo pobytu tu i muzyki 19-letniego Fryderyka. To wszystko w kolorycie parkowych drzew, zapalających się całą gamą barw, w tych pierwszych dniach złotej polskiej jesieni.
        Zachęcamy do zapoznania się z programem tegorocznego festiwalu. Staraliśmy się, by tak jak dobra symfonia, miał on swą dramaturgię. Jest więc prolog w postaci towarzyszącego festiwalowi koncertu symfonicznego Filharmonii Kaliskiej pod batutą Adama Klocka, z udziałem młodego pianisty Marcina Koziaka, najlepszego polskiego laureata (II nagroda) na tegorocznym konkursie w Bydgoszczy "Artur Rubinstein in memoriam".
        Następnego dnia, w sobotę 8 września, spotykamy się w Ostrowie Wielkopolskim na wydarzeniu muzyczno - filmowym. Wysłuchawszy znakomitego duetu fortepianowego Anna & Ines Walachowski, obejrzymy unikatowy film z roku 1938 z udziałem słynnej Lidy Baarovej, nawiązujący do antonińskiej legendy, niespełnionej miłości księżniczki Elizy Radziwiłłówny i przyszłego cesarza Wilhelma I.
        Właściwa inauguracja festiwalu odbędzie się 13 września w Ostrowie Wielkopolskim, gdy z Orkiestrą Symfoniczną Filharmonii Poznańskiej pod dyrekcją Tomasza Bugaja zagra aż trzech znakomitych wirtuozów fortepianu: Amerykanin Kevin Kenner, Krzysztof Jabłoński i Adam Makowicz. W programie m.in. dwa koncerty fortepianowe Chopina. Tych samych pianistów usłyszymy dwa dni później już w Antoninie: w sobotnim koncercie specjalnym "Chopin w aksamicie nocy", gdy będą grali utwory solowe oraz duety, zaś Kevin Kenner swym recitalem złożonym z utworów Chopina, ale też Beethovena (m.in. z Sonatą "Księżycową"), Schumanna i Liszta, zakończy tegoroczny festiwal.
        W piątek 14 września, udajemy się do Antonina do Pałacu Radziwiłłów, gdzie przez trzy kolejne dni, znakomite grono artystów krajowych i zagranicznych zaprezentuje publiczności dzieła Chopina, choć nie zabraknie również i innej muzyki. Zwracamy uwagę na program przygotowany z myślą o tegorocznym festiwalu: "Muzyka polska czasów Chopina - Karol Kurpiński", z udziałem artystów Warszawskiej Opery Kameralnej.
        Karol Kurpiński (1785-1857) to obok Józefa Elsnera nauczyciela Chopina, czołowy kompozytor tamtych czasów, którego domeną pozostawała muzyka wokalna, w szczególności operowa. Pochodził z Wielkopolski, z Włoszakowic. W tym roku przypada 150. rocznica jego śmierci.
        Poza Kevinem Kennerem, Krzysztofem Jabłońskim, Adamem Makowiczem, Marcinem Koziakiem - z pianistów usłyszymy jeszcze Ingolfa Wundera z Austrii, który na Konkursie Chopinowskim w 2005 roku należał do ulubieńców publiczności. Z Białorusi przyjeżdża Rostislav Krimer, absolwent Royal Academy of Music w Londynie. Jego talent jako chopinisty, rekomenduje prof. Barbara Hesse - Bukowska. Interesująco zapowiada się recital pianistki z Turcji Banu Sözüar, zwłaszcza że z muzyki polskiej poza Chopinem, będzie grała również utwory Szymanowskiego i swojego rodaka U.C. Erkina.
        I wreszcie kulminacja tegorocznego XXVI Festiwalu: koncert specjalny, trwający do późnych godzin nocnych "Chopin w aksamicie nocy", czyli słuchanie Chopina w wyjątkowej, wręcz hipnotycznej atmosferze Pałacu Radziwiłłów, bo taką może wywołać ta najpiękniejsza z pięknych muzyka.
        Zapraszamy do Antonina. Zapraszamy na wszystkie nasze koncerty festiwalowe.
                                                                                                Jan Popis
............................................................................................................................................................................................