............................................................................................................................................................................................
 
XXXII Międzynarodowy Festiwal
CHOPIN W BARWACH JESIENI
Ostrów Wielkopolski 2013
 
  19 - 22 września 2013  
Stowarzyszenie "Wielkopolskie Centrum Chopinowskie - Antonin" w Ostrowie Wielkopolskim
Powrót

Szanowni Państwo,

pragniemy jak najserdeczniej, choć tym razem nie do Antonina, zaprosić Państwa na 32. Międzynarodowy Festiwal "Chopin w barwach jesieni". Zapraszamy do Ostrowa Wielkopolskiego, gdzie odbędą się wszystkie koncerty tegorocznego Festiwalu. Pałac Radziwiłłowski, o czym się mówiło już od pewnego czasu, musi przejść remont. Nam natomiast pozostaje mieć nadzieję, że do Antonina powrócimy tak szybko, jak tylko będzie to możliwe.

        32. Festiwal Chopinowski odbędzie się między 19 a 22 września. Pomimo zmiany miejsca koncertów, zachowujemy dotychczasowy ich układ ramowy. Natomiast chcielibyśmy zaproponować Państwu pewne novum, które dotyczyłoby możliwości bliższego kontaktu z artystami poprzez to, że będą z nami przez cały czas festiwalowy, a przynajmniej dłużej niż tylko podczas jednego występu. Coś, co można by nazwać ich "artystyczną rezydencją". W ten sposób odpowiadamy m.in. na Państwa oczekiwania, by znakomitych artystów nie tylko słuchać - słuchać ich gry w różnych konfiguracjach muzycznych, ale także móc ich poznać bardziej prywatnie. W tym roku będą to laureaci Międzynarodowego Konkursu Chopinowskiego w Warszawie: Julianna Avdeeva i Krzysztof Jabłoński, których osiągnięcia w dziedzinie interpretacji dzieł Chopina (i nie tylko), uhonorowane przez jury konkursu prestiżowymi nagrodami, znalazły i ciągle znajdują potwierdzenie w rozwoju ich wspaniałych karier artystycznych.

        Festiwal otwieramy koncertem symfonicznym, w którym jako soliści wystąpią: pochodzący z Bułgarii Ludmił Angelov oraz zdobywczyni I nagrody na Konkursie Chopinowskim w Warszawie w 2010 roku - Rosjanka Julianna Avdeeva. Towarzyszyć im będzie Orkiestra Filharmonii Poznańskiej pod dyrekcją Łukasza Borowicza. Ludmil Angelov zagra solową partię Koncertu f-moll op. 21 Fryderyka Chopina. Juliannę Avdeevą usłyszymy w Koncercie d-moll op. 15 Johannesa Brahmsa.
        Osiągnięcia dwojga wymienionych artystów na polu chopinistyki są znaczące, szeroko znane i cenione w świecie muzyki. Angelov swą karierę chopinisty tak na dobre rozpoczynał w Warszawie, na Konkursie w roku 1985, dojściem do III etapu i wywalczeniem jednego z wyróżnień. To zapewne zmobilizowało go do dalszej pracy nad repertuarem chopinowskim, by w pewnym momencie wykonywać wszystkie dzieła naszego największego kompozytora. Jak dotąd, zaledwie tylko kilku pianistów na świecie mogło zdobyć się na tak spektakularne przedsięwzięcie artystyczne. Liczyma na to, że przyjazd Ludmila Angelova na nasz festiwal okaże się spotkaniem z pianistą, który znając tak dokładnie całość twórczości Chopina, odsłoni nam w Koncercie f-moll niepowtarzalną oryginalność tego pięknego, zainspirowanego młodzieńczą miłością dzieła.
        Z kolei Julianna Avdeeva, po znakomitym sukcesie na Konkursie Chopinowskim, stworzy nam zapewne możliwość bliższego poznania jej pianistycznego kunsztu, o którym, w czasie również już pokonkursowym, tak wiele dobrych wieści napłynęło i nadal napływa ze światowych estrad, na których regularnie się pojawia ta artystka. Poza Koncertem d-moll Brahmsa, usłyszymy ją w recitalu kończącym 32. Festiwal - w dniu 22 września, w programie imponującym jakością dzieł w nim zawartych. Najpierw będzie to Schubert i jego Drei Klavierstücke D 946 - prawdziwe arcydzieło schubertowskiego stylu z ostatnich miesięcy życia autora Schwanengesang. Niezwykle rzadko wykonywane na koncertach, a na płytach można je znaleźć w nagraniu pianistów wybitnych jak Pollini, Brendel, Buchbinder, Schiff czy z dawniejszych lat Arrau, Gieseking, Kempff.
        VII Sonata fortepianowa Prokofiewa to zupełnie inny biegun pianistycznych wyżyn, pozwalający bliżej poznać umiejętności i możliwości wykonawcze Laureatki. Po przerwie będzie oczywiście Chopin, i w komplecie 24 Preludia op. 28, jak powiedział Schumann zachwycony twórczością Fryderyka: "dzieło pozostające najśmielszym i najdumniejszym duchem poetyckim epoki".

        Tradycje polskiej szkoły pianistycznej reprezentować będzie na 32. Festiwalu Krzysztof Jabłoński. Przypomnijmy, przypadła mu udziale III nagroda na Konkursie w roku 1985. Czas jaki upłynął od tego momentu, pokazał iż to właśnie on, gdyby przyznano mu wówczas grand prix (a niewiele brakowało by tak mogło się stać), z sukcesem niósłby chwałę tej najważniejszej nagrody przyznawanej pianistom. Jabłoński w swym programie recitalowym umieścił kompozycje Chopina i Liszta, rozpoczynając od ulubionego Nokturnu Horowitza (i nie tylko) f-moll op. 55 nr 1 - by dojść w finale swego recitalu do, sięgającego zenitu romantycznej ekspresji i pianistycznej wirtuozerii, Walca "Mefisto" . Lisztowska część programu także rozpocznie się Nokturnem "Marzenia miłosne" - z równie piękną, romantyczną linią melodii. Zresztą nie jedyna to paralela dotycząca i formy i ekspresji w tym chopinowsko-lisztowskim programie Krzysztofa Jabłońskiego. Nie jedyna też jego rola jako pianisty na tegorocznym Festiwalu, bowiem będziemy mogli Jabłońskiego usłyszeć podczas koncertu "Chopin w aksamicie nocy" i również w programie kameralnym, gdy wspólnie z niezwykle utalentowanym i już utytułowanym, młodym wiolonczelistą Marcinem Zdunikiem, zagrają wspólnie m.in. sonaty wiolonczelowe Chopina i Rachmaninowa.
        Marcin Zdunik w wieku dwudziestu lat zdobył I nagrodę na Międzynarodowym Konkursie Wiolonczelowym im. Witolda Lutosławskiego i co należy podkreślić, nagrodę specjalną za wybitne wykonanie Koncertu wiolonczelowego Lutosławskiego. Znając wagę tego dzieła, musimy przyznać, że osiągnięcie to - ta nagroda, może być najlepszą wizytówką koncertującego wiolonczelisty. Poza wszystkim, Marcin Zdunik dysponuje bardzo bogatym i wszechstronnym pod względem stylów i epok repertuarem. Wykonuje oczywiście kompozycje wiolonczelowe Chopina, które znalazły się w programie jego występu.
        Śpiewaczka Anna Karasińska i pianistka Krystyna Borucińska przedstawią program łączący naszą rodzimą lirykę wokalną z pieśniarstwem amerykańskim. W pierwszej, polskiej części wszystko zaczyna się od Chopina. Będzie również Szymanowski, ale ciekawie zapowiada się prezentacja rzadko wykonywanych pieśni Rybickiego i Lefelda. Na amerykańskie pieśni Barbera i Bernsteina będziemy czekać jako na coś zupełnie nieznanego, rzadko bowiem są one wykonywane, przynajmniej na naszych estradach, a gdy czynią to artystki tej klasy co Anna Karasińska i Krystyna Borucińska, można oczekiwać pięknych wrażeń muzycznych. Rekomendujemy zatem naszym Szanownym Melomanom ten, jakże ciekawy program, który pozwoli nam unieść się na skrzydłach pieśni od "Mojej pieszczotki" Chopina do "Sommertime" Gershwina.

        Szanowni Państwo, program 32. Festiwalu "Chopin w barwach jesieni" , poza możliwością słuchania wspaniałej muzyki, stwarza niepowtarzalną okazję spotkań ze znakomitymi artystami. Cieszymy się, że są wśród nich również wielcy mistrzowie słowa, jak biorący udział w koncercie specjalnym "Chopin w aksamicie nocy" Henryk Talar; że są wśród nich także muzycy młodzi, którzy tu debiutują. Swój debiut festiwalowy będzie miał kilkunastoletni Tomasz Ritter, który zdążył już zdobyć I nagrodę na Międzynarodowym Konkursie Młodych Pianistów "Arthur Rubinstein in memoriam" w Bydgoszczy, nie licząc nagród na kilkunastu innych konkursach. Wystąpi tu po raz pierwszy Wang Xinyuan - bardzo utalentowany Chińczyk kształcący się w Akademii Muzycznej w Poznaniu i legitymujący się tytułem laureata Konkursu w Bydgoszczy oraz Międzynarodowego Konkursu "Chopin dla najmłodszych" w Antoninie. Rosjankę Irinę Krasavinę mogliśmy już poznać w tym roku podczas 26. Turnieju Pianistów Stypendystów Zagranicznych im. Antoniego H. Radziwiłła w Antoninie, jako laureatkę Grand Prix.

        Wszystkim Artystom pragniemy podziękować za przyjazd do Ostrowa. Wszystkim Melomanom przybyłym na festiwalowe koncerty życzymy niezapomnianych wrażeń, a tym wszystkim, którzy przyczynili się do tego, że nasz Festiwal będzie miał kolejną, mamy nadzieję, że udaną prezentację - złożyć wyrazy najwyższej wdzięczności.

                                                        W imieniu Organizatorów
                                                                Jan Popis
                                                           Dyrektor artystyczny
............................................................................................................................................................................................